Hát, az októberi eladások nem egy szempontból is eléggé aggasztóak. Mondhatni, a képregényolvasók pénztárcáját a jel szerint végleg utolérte a globális gazdasági válság. De nézzük részleteiben:
A titánok harca az első helyért szokás szerint a Secret Invasion javára dőlt el a Final Crisisszel szemben, de a két hónappal ezelőtti (igen, az FC nagyon lassan halad) 165e-123e-s arány most 154e kontra 115e lett. Ha a DC nem kapja gyorsan össze magát, a nagy eseménye 100e alatt fogja végezni, ami viszont már bizonyos szempontból elég nagy blama, pláne, hogy a két írója milyen alaposan összerakta. (Ráadásul eddig tízszer annyi midnen történt benne, mint az SI eddigi kilencven számában, de mindegy).
A harmadik helyen Jeph Loeb és a Marvel legszörnyűbb szégyenfoltja és a jóízlés sorozatos megcsúfolása található, ami a múlt havi 117e-ről most visszaesett... de csak 107-re. (ami 106.000-rel több, mint a reális). Mögötte a Batman R.I.P. utolsóeőtti része foglalta el a negyedik helyet, ami talán még mindig a legkitartóbb olvasógárdával bíró nay esemény: gyakorlatilag dettó ugyanannyian vették meg, mint két hónappal ezelőtt. Ja, és ezzel egyébként stabilan veri (+10e példány) Miller borzadályát, a AS Batman & Robint.
Az ötödik hellyel már búcsúzunk is a 100e felettiektől, jön kéz a kézben a két Avengers (szokásos NA-MA sorrendben). Õket követi az Astonishing X-Men v3, ami... nos, ami lassan feleannyi olvasót vonz csak, mint a Whedon-Cassaday érában. Fura.
Az Amazing Spider-Man New Ways to Die c. történetének lezárása szépen hozott, a maga 82e-vel sikerült éppenhogy megelőznie az Uncanny X-Men adott havi részét is (ami, ha az AXM így folytatja, visszaveszi a helyét a legolvasottabb X-sorozatként, ami viszont irtó nagy égés lenne majd Ellis számára). Ha valaki nem emlékezne, a NWD eőző részei 82-75-73 sorrendben jöttek, de a mostani lista reprintjeivel az utóbbi kettő visszajön 80e környékére.
Kivételesen most előre ledarálom a következőket, hogy jobban lehessen látni, miről fogok írni... a 20. helyig az UXM után a sorrend: JLA v4, Thor v3, JLA v4 (igen, kettő jött ki, mert múlt hónapban nem volt), FC Red Lanterns, Captain America v5, JSA, AXM Ghost Boxes, ASM, ASM, X-Men Legacy, Detective Comics. Ebből csak az első JLA van 80-e felett, és a DetCom már 65e-n zárt.
Nos... a JLA valójában tartotta a helyét. Ebből látható, hogy elég komoly esések voltak itt. A Thornak egyre jobban megárt, hogy negyedévente jön csak ki egy új szám, az egykor a lista tetején tanyázó sorozat már a top10-be se fér bele. Amerika Kapitány halálának epikus története után azon a címen is egy elég jelentős esést (-14e) láthatunk, a jelek szerint Bucky önálló kalandjai az egykori olvasótábor harmadát már nem érdeklik. A Pókember pedig a New Ways to Die után úgy elvesztett 13e olvasót, mint a huzat. A Ghost Boxes indítása önmagában nézve elég gyenge volna a helyezés ellenére is, de a fősorozat eladásainak tükrében egy ilyen spin-off egész szépen kezdett. De még mindig fáj a szívem, hogy a Legacy újabb félezer olvasót vesztett. Pedig nemsokára indul az általam idén leginkább várt történet...
A végén lévő DetComról nincs nagyon mit mndani, a számát tartotta, csak most sokminden jelent meg, ami bejött elé, ennyi. Jelen pillanatban a két fő Batman-cím az egyik legstabilabb sorozat a szuperhős-képregények között (bár nagy átlagban a fentebb lévő DC-ongoingok mindegyikéről elmondható ez).
Kicsit lentebb, avagy a felső- és a középosztály...
A múlt havi nyolcadik helyezett, a Stand: Captain Trips (ez mi a fene egyébként?) szépen eldobott 20e olvasót, és beköszönt a 22. helyen, de az őt most visszaelőző Dark Tower mostani része se örülhet, mert ugyanúgy járt, csak párszáz olvasóval kevesebb köszönte meg az első rész után a részvételt. Utóbbi egyébként valaha kimozdíthatatlan volt a top5-ből. Vagy az olvasók unták meg Stephen Kinget, vagy a King-rajongók túl finnyásak a képregényre, fene tudja.
Az Avengers/Invaders és a FC Legion of 3 Worlds tartja a helyét, kedvenc(?) Marvel Zombijaink viszont csak szerénynek mondható 64e-s olvasószámon nyitottak, ami valószínűleg csak lejjebb megy majd. Nagy átlagban látszik, hogy kezd kifulladni a téma, de még van benne marketingpotenciál.
Bendis utóbbi éveinek legnagyobb beégése, az Ultimate Origins - ami, emlékezzünk, nyáron a maga 136e-vel második volt a listán - a 28. helyen, a nyitószám pontosan felével végezte. Avagy most már láthatjuk, hogy nem is volt talán olyan rossz döntés pénzügyi szempontból Loeböt rakni az Ultimate csodagyereke címbe Bendis helyett. De egyébként a humort még mindig nélkülözni igyekvő Deadpool v4 is újabb 10e olvasót bukott, és ezzel bőven 60e alatt van már...
...az írója másik borzadálya, a Wolverine Origins mögött! Aminek az eladásaira ugyanúgy hatott a Carey által jegyzett Legacyval való közös crossovere, mint a színvonalára: gyönyörűszépen felemelkedett. Több, mint 20%-ot. Így kell egy sz*r sorozatból eladhatót csinálni.
Ugyanakkor, ha már X-eknél tartunk, az amúgy egyre jobban összerakott és működőképes X-Force v3 most, hogy szó szerint századannyira csökkent az egy oldalra jutó kibelezett hullák száma, elég szépen menetel lefelé. Pedig az ember azt hinné, már Choi miatt is megveszik pár tízezren...
Tie-inek és hetisorozatok, avagy a nagy események kistesói:
Nem akarom felsorolni a SI és a FC összes létező mellékszálát és kiegészítését cím szerint. Tömören annyi, hogy az SI minisorozatai (Thor, X-Men, ASM) stabilan estek 4-5 ezret, az Inhumans viszont tartotta magát, és ezzel a hónap második legrémesebb Pókember-füzete (jesszusom, az SI: ASM, mint második legrosszabb... most, hogy belegondoltam, ez rémes) fölé mászott, mégpedig nem egy hellyel. És ha már rémes Pókember-szám... minden idők valószínűleg legbénább Annualja a maga 57e-vel egy Annualhoz képest meglehetősen szépen teljesített, pláne a fősorozat eladásaihoz viszonyítva.
A R.I.P. tie-injei stabil 2-3e-s bukást könyvelhettek el, a Final Crisis minijei viszont meglepő módon nagyon beálltak ugyanarra a szintre. Az aktuális egyrészes, a Submit pedig ugyanott végzett, mint az ASM Annual.
A Trinity, a DC nagy hetisorozata még mindig félezrével megyeget lefelé számonként. Most 46e-n zárt. 30 szám van hátra... ha így folytatják, 30e környékén fogja végezni. Látszik, hogy ezt a bulit az 52-vel lehetett csak eljátszani, nem nagyon megy ez már két és fél év után. Kicsit sajnálom, mert egész jó, klasszikus hangulató csapatképregény. A "kicsi" hetisorozat (vagy az aktuális havi négyrészes), a Decisions, sem teljesített túl fényesen, a sorozatindító Joker's Asylum azért nem 20e-n zárt...
És most... a New Krypton. A Superman-címek nagy közös története, egy olyan esemény elmesélése Superman életében, amire már lassan másfél évtizede nem volt példa, ami talán az Emperor Joker óta először összehozza az összes létező címet... és ami gyakorlatilag rohadtul nem érdekel a törzsolvasókon kívül senkit, mert kemény párezerrel nőt csak az eladása mindkét Superman-ongoingnak. Ez a Batman majdnem duplázása mellett azért nem éppen egy mindent taroló dobás...
Amiket sámson doki olvas... (ez a lista egyre nagyobb...)
A Sup/Bat a Trinityk közé ékelte be magát (egyébként ezzel éppen csak a Titans fölött van), a Tini Titánok pedig a felnőtt társaiktól is még jobban lemradtak (5e-rel) és majdnem kerek 40e-rel lébecolnak a hetvenedik hely környékén (a helyezés jó, az eladás korántsem). Kettejük között lézeng Herkules (aki egyébként 5e olvasót veszített, és az SI után megint kezd lefelé menni, méghozzá sebesen). Supergirl személyében köszönthetjük a New Krypton egyetlen nyertesét, aki a 27e-ről feljött 34e-re., így most kéz a kézben vannak az eladásait amúgy tartó Wonder Womannel.
Gyerekrészleg, avagy könnyed sztorikat olvasni jó:
A Wolverine First Class tovább megyeget lefelé, már 15e-n áll. A pöttöm Titánok viszont teljes egészében befészkelték magukat a kilenc és fél ezres tartományba (egyébként ezen a környéken van az SMLMJ Season 2 is
). Az Adventures-címek közül a Póki vesztett párszáz olvasót, akik viszont a jelek szerint Super-Heroset vettek helyette, mert az meg kb. ugyanannyival ment feljebb. Az Avengers maradt... a másik két címről viszont nem tudni semmit, ritka alkalom, de annyi minden jelent meg, hogy egyszerűen nem fértek fel a listára. Vagy nem jelentek meg, nem is emlékszem, melyik. Az viszont biztos, hogy a Gemstone két Disney-képregényéból csak Dagobert bácsi magazinja jutott be... a legeslegutolsó helyen.
Amik sajnálatosak:
20e környéke ugyebár elég vészes szám minden ongoing számára, és sajna itt táncol egyre jobban közeledve a határhoz a Ms. Marvel v2, az Immortal Iron Fist, a Runaways v3, a Moon Knight v5, a She-Hulk v2 (ami, mint megtudtam, emg is szűnik majd
) és a New eXiles is, ami éppen 20e-n végezte. A Marvel Apes is ezen a környéken végezte be, de az vacak sorozat volt, nem sajnálom. A New Warriors v3 viszont már bőven alatta van, szóval arra már lehet, hogy ki is mondták a halálos ítéletet. A Spider-Girlre már megtették (pedig két év után végre már tényleg majdnem olyan jó volt, mint a régi sorozat). És fáj a szívem kicsit a Witchblade-ért is, megint 15%-ot esett, nem beszélve a lassan vészesen megszűnési szintre eső DC-s Spiritről, vagy Chris Claremont nagy lelkesedéssel felélesztett japán szuperhősös csapatáról a Big Hero 6-ről, ami nyolcezer(!) példányben ment el mindössze, ami egy 616-os minitől már inkább szégyenteljes... pedig alapvetően egyáltalán nem rossz, csak abszolút totál ismeretlen szereplőkkel van tele. De egyébként ez a Dead of the Night mostani minijére is igaz.
Olvasni jó, és sokat kell, avagy mi a helyzet a kötetek frontján:
Lecsengett a Watchmen-láz, az előző listán is csak nyolcezerrel szerepeltek, itt meg már csak hatezerrel szerezte meg... a hatodik helyet. Előtte végzett az előző Dark Tower-mini gyűjteményes változata, a Serenity-mini kötete, a legújabb Boys-tpb, de a Marvel Zombies huszonkilencedik újranyomata is - ami ezúttal kivételesen puhafedeles. Zombiék nyolc és fél ezres második helye viszont eltörpül a listavezető keményfedeles kötet 17e-vel szemben, és ha valaki még mindig nem találta volna ki, Azarello és Bermejo kissé meghatározhatatlan környezetben játszódó Joker-kötetéről van most szó. A könyvlista ezen kívül többnyire az ilyen-olyan sorozatok aktuális újabb köteteit tartalmazza, az egyetlen érdekes motívum az az, hogy hirtelen visszajött Moore LoEG Black Dossier-ja és az X-Men Endangered Species is az első húszba. Mindkettő valószínűleg a puhafedeles változat megjelenésének köszönheti ezt.