Ahogy Sepi is jelezte, kijöttek az augusztusi eladási adatok (ami kicsit meglepett, mert általában huszadika környékén teszik csak közzé), úgyhogy jöjjön egy kis körkép, ami már változatosabb lett, mint a júliusi:
Kezdem akkor a legtetejével. Augusztus páros hónap volt, tehát volt a Secret Invasion mellé Final Crisis is. Gondolom sejthető, hogy ők is vannak az élen. Az SI a Marvel crossoverjeihez méltóan ismét esett, most -10e a változás, így 166e-rel végzett a csúcson, a FC viszont megtartotta mind a 123e olvasóját, ami bizony kifejezetten siker a DC-nek. A 3.-4. hely megint egy jó téma, mert a legnépszerűbb SI-tie-in, a New Avengers szó szerint vérre menő küzdelmet folytatott az elég lassan haladó Batman R.I.P.-pel, de végül 106-103e-re az NA győzött. (Megjegyzem, a Batman olvasottsága 0.3%-ot változott, ami szinte példátlan egy top5-ös képregénynél). Ezután a vezető képregények részlege viszonylag változatlan, a szokásos címek versengenek ilyen-olyan sikerrel a 80-90e-s helyekért: Hulk v3 (és nem, továbbra se tudom felfogni, hogy a fenébe tetszhet ennyi embernek ez a rakás hulladéknak se nevezhető valami, ráadásul a szívszélhűdés kerülgetett, amikor megláttam, hogy több, mint 5%-ot emelkedett az olvasottsága), Astonishing X-Men v3 (kicsit sokat esett vissza "második" számként is, 110-e-ről 96e-re), Mighty Avengers - ez most vmivel lejjebb van helyezés szerint, de csak azért, mert most több topkategóriás képregény jelent meg, egyébként stabil -, a Millar-féle Wolverine v3 - Old Man Logan (ez nagy valószínűséggel egy még sokat emlegetett sztori lesz, csak kezdek attól félni, hogy lesz folytatása), Uncanny X-Men (a #499-hez képest javult, ami jó), és Captain America. A JLA v4 lassan menthetetlenül lecsúszik a top10-ből, már most se került bele. A DC-nek hamarosan igencsak kezdenie kell valamit ezzel a címmel, mert ha tényleg Miller Batmanje lesz az egyetlen kiadványuk, ami verheti a Marvelt, akkor akár le is adhatják a kulcsot.
A szokásostól eltérően most térnék ki az Amazing Spider-Manre, mert egy röpke pillanatra a listára nézve határozott megleptést tapsztalhatunk. A Romitás New Ways to Die a #568-ban indult ugye, de nem az volt az első füzet augusztusban. A júliusban 68e környékén ingadozó, minden kritikán aluli Kraven-történet (persze, elvégre ki írta...) éppen csak meg tudott kapszkodni a 68e-s zárásban, Romita visszatérése azonban a #568-at - kapaszkodni! - 93e-ig, és ezzel az összesített hetedik helyéig röpítette! Megnéztem, utoljára február legelején adtak el ennyi a megújított ASM-ből. De nem kell aggódni, a következő szám, a #569 kapásból 15e olvasót veszített, és 78e-rel beverekedte magát az egyre stabilabbá váló JSA, a Buffy és a JLA közé a 15. hely környékén.
A felső-középrészlegben is volt pár érdekes mocorgás, tehát jöjjön a 50-70e közötti banda: A Detective Comics +30e-s emelkedése furamód megmaradt, ami a cím addigi szerkezetéből kiindulva engem kicsit meglepett. De egyébként is a listát elnézve azt kell mondjam, hogy a DC-olvasók sokkal hűségesebbek és kitartóbbak, mint a marvelesek. Alex Ross Avengers/Invaderse erre jó példa, mivel már 70e alatt van. Ahhoz képest, hogy 12 részes, Alex Ross és 108e-n kezdte... azért sajnálom. Már a fejesek se foglalkoznak egyébként vele. Az X-Force v3 is tovább esik, az is lekerült a 70e feletti részből, de az Ultimate Origins bukása talán a leglátványosabb. 136e-rel másodikként kezdte, aztán 80e-rel már az első tízből is kiesett, most meg 68e-rel éppen csak benne van az első húszban. Talán ez az Ultimate és Bendis eddigi legcsúfosabb bukása, ami, minden rólam kialakult sztereotípiával ellentétben, komolyan meglep. (Jó, egy rakás... az, de nem ennyire.) AZ X-Men Legacy stabilizálta magát, aminek örülök, de a részlegben feltűnt pár új dolog is, konkrétan a DC Universe Last Will and Testament (mondjuk a promója jó volt), és a "kis" SI-s minik. Thor és az X-Men a hatvanezresekben nyitottak, de a Spider-Mannél valamit láthattak előre az olvasók - vagy beleolvastak - mert az 56e-n nyitott, ami rosszabb, mint a kissé kaotikus Final Crisis - Superman Beyond, sőt, még a Revelationsnél is gyengébben muzsikál. Ami viszont emglepett, hogy az FC - Legion of 3 Worlds verte a teljes SI-mezőnyt. Egyébként összesítettben a Final Crisis segédsorozatai jobban teljesítenek, mint a Secret Invasoné, már persze ha utóbbinál nem vesszül figyelembe a két Avengers-címet. A Millar-Hitch féle F4 továbbra is ezer olvasót veszít számonként, az Initiative viszont jó úton halad, hogy mégse szűnjön meg.
Innentől az érdekesebb dolgok: A DC új - és lassan szerintem az utolsó - heti sorozata, a Trinity, messze kezdi alulmúlni az előző kettőt is. Minden egyes számnál lemorzsolódik ezer olvasó, ami a jelenlegi 45e-s állapotnál és még elvileg 38 hátralévő számnál nem túl jó ómen. Úgy tűnik, a Busiek által képviselt klasszikus szuperhősös történetvezetésnek végleg kezd leáldozni, és Bagley neve se vonzza az olvasókat. A Superman/Batman kisebb kiugrása után az ötvenedik számban roppant furamód egy olyan csökkenés következett, ami rosszabb eladást produkált, mint a 49. részé. Ilyet azért nem gyakran látni. Az SI a Nova v4-nek is hozott egy kis sikert, 28e-ről 38e-re nőtt az olvasók száma egy csapásra. De a Guardians of the Galaxy is 31e-ről felment rögtön 40e-re a SI logójának hála. A She-Hulk v2-nél is Peter David valamit nagyon eltalált, mert a múlkori hirtelen kiugrást a szokásos tendenciától eltérően egy újabb aprócska emelkedés (+2e) követte.
A Punisher v5 cím elég kitartóak bizonyul. Igaz, hogy Ennis távozása nagyon nem rengette meg az olvasókat, mert az egy hétre rá kiadott folytatás ugyanannyi példányban ment el, de azért kicsit vicces, hogy a Punisher War Journal v2 több, mint egy évig magasan jobban ment, mint Ennisé, most meg ott tartunk, hogy lassan 20e alatt végzi. Bár amit Matt Fraction is művelt most abban... Ja, és igen, egy számomra teljesen felfoghatatlan tény... a Punisher Kills the Marvel Universe harmadik vagy negyedik újrakiadását huszonkétezer ember volt képes megvenni. Ez kb. huszonegyezer-kilencszázzal több, mint amit reálisnak véltem.
"Sámson doki érdeklődik a kedvenc címeiről" rovat: Az egyre meredekebben zuhanó színvonalú (ami művészet, hisz abszolút nulla alá háromszor egymás után lemenni már lehetetlen) Loeb-ös Hulkról volt már szó. A Herc maradt az SI által megtuningolt 51e-en, de a Skaart se lehetett kirobbantani ugyanonnan (egymás mellett is vannak). Az Action Comics a mostani hosszú szériának hála ott van közvetlen 50e alatt, a Superman cím vmennyivel utána kullog 46e-n. (Mondjuk, ha belegondolok, kissé ciki, hogy a két sokévtizedes Superman havi sorozat összesen nem ment úgy, mint egyetlen Amazing Spider-Man...) Tini Titánék nem nagyon mocorognak a negyvenpárezerről, a pöttöm verziójuk meg még mindig a 10e környékén tanyázik.
Ami szomorú: A megboldogult Michael Turner leghíresebb alkotása, a Fathom új sorozata összesen 22e-n nyitott. Ez a várható esésekkel együtt sajna nem túl jó jel az Aspen számára. A New eXiles is egyre komolyabban zuhan, még az újraindításnál is kevesebbet adtak már el belőle. De Claremont másik sztorija,a GeNext is alig 18e-n áll. A Catwoman v3 meg összesen 17e olvasóval búcsúzott. Ez a sorozat valaha a legjobb megjelenő ongoing volt a DC-nél... De a WildStorm is büszke lehet, mivé sikerült degradálniuk az Authorityt, az egyik leginnovatívabb szuperhőscsapatos sorozatot, mert az új sorozat 15e-s nyitása is egy jó 10e környéki/alatti stabilizálódás képét vetítheti előre. Az SMLMJ Season 2 is alig 14e olvasóval nyitott, aminek aztán végleg nem örülök, de az meg még szomorúbb, hogy volt 13e szerencsétlen, akik megvették a Spider-Man Family v3 #1-et, és talán még el is olvasták. Többen vették meg, mint a hatezerszer viccesebb Summer Specialt.
Gyerekrészleg: A Tiny Titans 10e-réről volt szó, de a listát továbbra is a Wolverine First Class vezeti, ami kicsit javított, de így is 20e alatt maradt. Utána jön a stabilan 13-14 körül mocorgó X-Men First Class v2. A Marvel Adventures Super-Heroes 12e-s nyitása után visszament kereken a felére, és 6e-rel éppen veri az MA Spider-Mant. Az Avengers maradt, a Hulk viszont félezer olvasót veszített, ami ezen a szinten már sok (10%!). A Fantastic Four maradt 3800-nál, ami júliusban nem volt elég a 300-as listára felkerüléshez (ilyen se volt még), de most igen. Azért egyszer már jó volna látni, hogy ez a cím is visszaelőzi a Dagobert bácsi-zsebkönyveket.
És most jöjjön az, amitől Quesada és Bucklye szinkronban kaptak csuklórohamot, amikor meglátták - a tpb-részleg. Előre szólok, ami most jön, arra a "brutális" a legenyhébb kifejezés.
Ugye júliusban mondtam, hogy a Watchmen 19e-s eladásával úgy lesöpörte a mezőnyt, hogy öröm volt nézni, egyedül a Killing Joke új kiadása volt még viszonylag előkelő helyen, de Moore csapatához mérten még sehol sem. Nos, augusztusban a mindössze 20 dolcsis (és szerintem akkor elég fapados) Watchmen-tpb 43.393 példányban kelt el egy olyan listán, ahol már a 10e feletti eladásoktól szokás extázisba esni a kiadónak. Ezzel több pénzt hozott a DC-nek, mint a Marvelnek a Secret Invasion aktuális füzete. Sokkal, sokkal többet. Azt hiszem, ilyen képregénybolti terjesztésben még sose fordult elő. El se merem képzelni, milyen statisztikák jöhetnek a könyvesbolti hálózatokból. Egyébként a Killing Joke augusztusban is tartotta a júliusi szintet. Ami még megemlítendő, hogy az All-Star Superman első tpb-je egész szépen indított (6e), míg az AS Batman első HC-je igen megérdemelt módon hipergyatrán (2e... a jelek szerint a gyűjtőknek azért van eszük, és tudják, hogy csak a rajzok érbek benne valamit). Ezen kívül a tpb-lista ugyan sokkal változatosabb, mint előzőleg (ez szokása), de különösebb említendő dolgot nem látok. Talán annyi, hogy a One More Day HC közepesen teljesít (4e), amivel a harmadik legjobb Marvel-kötet volt a hónapban (az USM és a Mighty Avengers után - bár előbbi nem meglepő, mert az Ultimate-tpb-k többnyire elég tisztességesen mennek).