http://www.sg.hu/cikkek/60048/orvosi_nobel_dij_szamitogepes_jatekkalna itt az első cikk, ami felkeltette az érdeklődésemet.
Óriási jelentőség lenne a protein folding megoldása, a cikk is kihangsúlyozza miért. Az elején nem értettem, egy számítógépes problémamegoldó játéknak mi köze lehet egy ilyen szintű problémamegoldáshoz, de a végére világos lesz minden. Remek ötlet, hogy a velünk született 3d-s képességünket akarják felhasználni...miért? mert 1000000 hozzá nem értő ember is, ha játszik többet ér, mint 10000 kutató+ egyetemista együttvéve. A jelenleg működő gyógyszerek, antibiotikumok 40%-a is a fehérje foldinghoz fog kapcsolódni 10 éven belül.
Jellemző adat a chaperonok/chaperoninok( fehérje foldingot elősegítő fehérjék) működésére:
Levinthal Paradoxon
Tény: fehérjék összehajtogatása néhány mikroszekundumtólnéhányóráig terjedőidőintervallumban zajlik
Közelítőleges elméleti kalkulációaz összes lehetséges fehérjeszerkezet randomkipróbálásának időigényére:
–n aminosavból állófehérjében 2n számúforgásra képes kötés van a peptidvázban
–minden ilyen kötésben 3 stabil konformációt feltételezve 32n= 9n ( .10n) lehetséges konformáció
–ha ezek kipróbálása igen gyorsan (nanovagy pikoszekundomostartományban) történik (pl.1013konformációs mp-enként), akkor egy 100 aminosavból állófehérje 1087 sec ideig próbálgatnáa lehetséges konformációkat
(az univerzum kora .6x1017seconds)( az 10 a 87-en secundiom, az univerzum kora meg 10 a 17-en sec lenne, csak így tette be)
-Tehát a fehérjék nem próbálgathatják az összes lehetséges konformációt a foldingsorán
És erre vannak a chaperonok és végülis ezzel a programmal mindenképp hatékonyabb lehet a kutatás.
Pont ezért nem értettem sosem(a rákkal ellentétben, ott nyilvánvaló a dolog), hogy a HIV ellen hogy a fenébe nem találtak még olyna fehérjét, ami gátolná a működését. Fura.