Szerző Téma: Tudomány/technika  (Megtekintve 242923 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Tudomány/technika
« Dátum: 2008. Május 17. - 22:48:37 »
Csak miattatok pepo, kakarotto.  :D
« Utoljára szerkesztve: 2009. Július 27. - 13:40:00 írta zozi56 »

pepo05

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 8562
  • Felicia Hardy Lover
Re:Tudomány/technika
« Válasz #1 Dátum: 2008. Május 17. - 23:35:23 »
Köszönjük szépen. Szóval aki talál valami érdekes tudományos infót, azt rakja be szépen ide. ;)
"Az elme mindig hamarabb adja fel, mint a test. A titok nyitja, hogy az elméd neked dolgozzon és ne ellened"

dr samson

  • Dr. Octopus
  • ***
  • Hozzászólások: 1890
    • Samson Comics
Re:Tudomány/technika
« Válasz #2 Dátum: 2008. Május 18. - 07:55:43 »
Hú, most nincs szerencsétek: épp tegnap előtt vettem ammeg a Tesco-ban, Nemere István Újabb titkok című könyvét! Délutánra földobok belőle egy-két témát... :nezze:

pepo05

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 8562
  • Felicia Hardy Lover
Re:Tudomány/technika
« Válasz #3 Dátum: 2008. Május 18. - 12:24:40 »
És ezért miért nincs szerencsénk?

Kakarotto: Hogy az arany jobban nyúlik? Hát való igaz, jobban formálható, meg ilyesmi. Nem tudom milyen lehet egy arany-titán ötvözet, de ha csak az arany tulajdonságait vesszük alapul, igaz, hogy jobban formálódik, nem törik szét, de cserébe úgy szétnyomta volna benne Tony testét, mint állat. Ez a formálhatóság dolog max úgy működik, hogy a külső borítás puhább, de szívós fém, a belső réteg viszont kőkemény.
"Az elme mindig hamarabb adja fel, mint a test. A titok nyitja, hogy az elméd neked dolgozzon és ne ellened"

Kanaszta

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 7092
Re:Tudomány/technika
« Válasz #4 Dátum: 2008. Május 18. - 14:57:52 »
klassz új topic, és ide mégis miféle tudományos információhalmazt vártok? képregényekkel kapcsolatban vagy bármivel???  :headscratch:

pepo05

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 8562
  • Felicia Hardy Lover
Re:Tudomány/technika
« Válasz #5 Dátum: 2008. Május 18. - 15:41:28 »
Képregénnyel kapcsolatban milyne tudományos infót lehet várni? Feltalálták a hlografikus papaírt, vagy a szyínváltós festéket? :D
Természetes a szilárd, kegyetlen valóságból lesznek itt hírek.
"Az elme mindig hamarabb adja fel, mint a test. A titok nyitja, hogy az elméd neked dolgozzon és ne ellened"

pepo05

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 8562
  • Felicia Hardy Lover
Re:Tudomány/technika
« Válasz #6 Dátum: 2008. Május 18. - 15:54:35 »
http://www.sg.hu/cikkek/60048/orvosi_nobel_dij_szamitogepes_jatekkal

na itt az első cikk, ami felkeltette az érdeklődésemet.
Óriási jelentőség lenne a protein folding megoldása, a cikk is kihangsúlyozza miért. Az elején nem értettem, egy számítógépes problémamegoldó játéknak mi köze lehet egy ilyen szintű problémamegoldáshoz, de a végére világos lesz minden. Remek ötlet, hogy a velünk született 3d-s képességünket akarják felhasználni...miért? mert 1000000 hozzá nem értő ember is, ha játszik többet ér, mint 10000 kutató+ egyetemista együttvéve. A jelenleg működő gyógyszerek, antibiotikumok 40%-a is a fehérje foldinghoz fog kapcsolódni 10 éven belül.
Jellemző adat a chaperonok/chaperoninok( fehérje foldingot elősegítő fehérjék) működésére:

Levinthal Paradoxon

Tény: fehérjék összehajtogatása néhány mikroszekundumtólnéhányóráig terjedőidőintervallumban zajlik
Közelítőleges elméleti kalkulációaz összes lehetséges fehérjeszerkezet randomkipróbálásának időigényére:
–n aminosavból állófehérjében 2n számúforgásra képes kötés van a peptidvázban
–minden ilyen kötésben 3 stabil konformációt feltételezve 32n= 9n ( .10n) lehetséges konformáció
–ha ezek kipróbálása igen gyorsan (nanovagy pikoszekundomostartományban) történik (pl.1013konformációs mp-enként), akkor egy 100 aminosavból állófehérje 1087 sec ideig próbálgatnáa lehetséges konformációkat
(az univerzum kora .6x1017seconds)( az 10 a 87-en secundiom, az univerzum kora meg 10 a 17-en sec lenne, csak így tette be)
-Tehát a fehérjék nem próbálgathatják az összes lehetséges konformációt a foldingsorán

És erre vannak a chaperonok és végülis ezzel a programmal mindenképp hatékonyabb lehet a kutatás.

Pont ezért nem értettem sosem(a rákkal ellentétben, ott nyilvánvaló a dolog), hogy a HIV ellen hogy a fenébe nem találtak még olyna fehérjét, ami gátolná a működését. Fura.
« Utoljára szerkesztve: 2008. Május 18. - 15:56:58 írta pepo05 »
"Az elme mindig hamarabb adja fel, mint a test. A titok nyitja, hogy az elméd neked dolgozzon és ne ellened"

Ben Reilly

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 16535
Re:Tudomány/technika
« Válasz #7 Dátum: 2008. Május 18. - 15:55:36 »
Nem pedig a tréfás tanyasi tényekből. ;D
A Vasember páncélhoz meg annyit, hogy maga a páncél titániumötvözetből készült, míg a bevonat, amelyhez vörös festékanyagot adtak volt aranyból-ón-vanádium-aluminium ötvözet. Így a páncél kemény és ellenálló titán része adja a stabilitást, amíg az arany tartalmú bevonat rugalmassága a becsapódásokat stb tompítja. Egyébként ez az arany-titánötvözet nem egy légből kapott dolog, hiszen a MIG-25, vagy a Transformers filmből is ismerhető F-22 Raptor és a Bowing utasszállító gépek is ebből készülnek.

dr samson

  • Dr. Octopus
  • ***
  • Hozzászólások: 1890
    • Samson Comics
Re:Tudomány/technika
« Válasz #8 Dátum: 2008. Május 18. - 15:56:55 »
Idézet
És ezért miért nincs szerencsénk?

Mert most olvastam egy csomó áltudományos baromságot, amit mind a fejetekre zúdíthatok... ;D

Kezdve azzal, hogy pl. egy csomó nemzetközi szervezet kutatására hivatkozva, azt állítja, hogy a csernobili katasztrófa nem is volt akkora kasztrofa, jó ha pár tucat ember meghallt és az egészet a zöld szervezetek fújták fel, hogy így feketítsék be az atomenergiát! Ti mit szóltok ehhez? (én hajlok avélemény felé, mert alapból utálom a Greenpeace-t, meg a sok ilyen barmot... :drying:)
Amúgy most kezdtem el olvasni az intelligens tervezésről szóló fejezetet, ha végeztem, arról is írok majd! :D

Szerk: pepo, szerintem ennek a cikknek a felét rajtad és rajtam kívül nem sokan értik... :D

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:Tudomány/technika
« Válasz #9 Dátum: 2008. Május 18. - 16:53:33 »
Áh, az áltudományos baromságot már meg sem érzem, hiszen túl vagyok egy Egely György-könyvön...
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?

Sepi

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 11911
Re:Tudomány/technika
« Válasz #10 Dátum: 2008. Május 18. - 17:36:13 »
Egely egy nagyszerű elme, csak sajnos nagyon elszállt az agya, így már bizonyos dolgokban nem igazán lehet az ő véleményére támaszkodni.

Szerk: pepo, szerintem ennek a cikknek a felét rajtad és rajtam kívül nem sokan értik... :D
Igen, ezt épp mondani akartam én is.

A csernobilos dologhoz, pedig szerintem ez így ebben a formában nem igaz. Az biztos, hogy bizonyos fokig fel volt fújva a dolog, de azért az egészet nem varrnám a környezetvédők nyakába. A greenpeace-nek pedig alapból jó a szándéka, csak már ők is átestek a ló túloldalára. Manapság amúgy is divat lett a környezetvédelem, csak sajnos azt nem veszik figyelembe, hogy egy-két tettükkel nagyobb kárt okoznak, mint hasznot.

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:Tudomány/technika
« Válasz #11 Dátum: 2008. Május 18. - 18:46:31 »
Egely egy nagyszerű elme, csak sajnos nagyon elszállt az agya, így már bizonyos dolgokban nem igazán lehet az ő véleményére támaszkodni.
Ja, biztos nagyszerű. Nálam itt vesztette el teljesen a hitelét.
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?

Sepi

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 11911
Re:Tudomány/technika
« Válasz #12 Dátum: 2008. Május 18. - 18:50:45 »
Igen, egészen addig jó volt, amíg nem kezdett el az ilyen parapszichológiai maszlagokkal foglalkozni.

pepo05

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 8562
  • Felicia Hardy Lover
Re:Tudomány/technika
« Válasz #13 Dátum: 2008. Május 18. - 19:31:45 »
Idézet
Szerk: pepo, szerintem ennek a cikknek a felét rajtad és rajtam kívül nem sokan értik... Nevet
Jó, d evan olyan téma amihez meg én nem fogok majd tudni hozzászólni. Attól még te írhatsz rá valamit nem? :D

Csernobil: jóhogy felfújták. Persze, szörnyű katasztrófa volt, én láttam is embereket, akik átjöttek a határon és a katasztrófa torzította el őket(még évekkel ezelőtt, azóta szerintem már nem is élnek), de én erre csak azt mondom, hogy lassan az energia fele atomenergiából származik sok helyen, meg statisztikalilag még mindig ez a legbiztosabb energiaforrás, és ez tudtomal tény.(persze ha normálisan meg van építve egy erőmű). Szóval akárhogy is nézzük, összességében a hőerőművek például sokkal több környezeti kárt okoztak a világban, mint az atomerőművek.
Csak ez olyna, hogy ha itt van egy nagy katasztrófa arra mindenki felkapja  fejét. De nem baj, hogy felfújják, legalább mégjobban biztonságosra csinálják az erőműveket, csak ne veszítség el a józan ítélőképességüket.
"Az elme mindig hamarabb adja fel, mint a test. A titok nyitja, hogy az elméd neked dolgozzon és ne ellened"

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:Tudomány/technika
« Válasz #14 Dátum: 2008. Május 19. - 01:00:13 »
Greenpeace: amikor Anettka fel akart menni a világűrbe: "greenpeace aktivisták úgy tervezték, hogy hozzáláncolják magukat Anettkához".  :hehe:
Csernobil miatt itt is haltak meg emberek. Annyira nem lehetett túllihegve azért.

Donnie

  • Pléhsuszter
  • *
  • Hozzászólások: 129
Re:Tudomány/technika
« Válasz #15 Dátum: 2008. Május 19. - 01:17:08 »
Sajnos Csernobil egyáltalán nem volt felfújva...

Sőt mi is későn értesültünk róla, hála a komcsiknak.

dr samson

  • Dr. Octopus
  • ***
  • Hozzászólások: 1890
    • Samson Comics
Re:Tudomány/technika
« Válasz #16 Dátum: 2008. Május 19. - 07:59:38 »
kaine, nem is mondta senki, hogy haltak meg emberek! Sőt! Haltak is meg, de nem több tízezren, ahogy azt állították, hanem néhány csak tucat ember. És pl. az ukránoknak is érdekük volt felfújni a dolgot, mert egy csomó segélyt kaptak... De a kedvenc érvem, az volt, hogy ugye a sugárzás miatt a környéken meg kellett volna növekednie a rákos betegségeknek és nemhogy nem növekedtek, hanem valamivel kevesebb mint a világ egyébb tájain! (szintén valamelyik ezredforduló eleji ENSZ szervezet felmérése alapján!). Illetve voltak elgondolkodtató érvei is: pl. azt mondják, hogy Csernobil körül 100 km-s körzetben nem él semmi, halálzóna, stb. Na most, gondoljuk vég9g, hogy mind a Nagaszakira, mind a Hirosimára ledobott atombomba jóvel erősebb  volt a csernobili robbanásnál, még sem volt ott soha halálzóna és a mai napig élnek ott emberek... ;)

Sepi

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 11911
Re:Tudomány/technika
« Válasz #17 Dátum: 2008. Május 19. - 08:12:03 »
Na most, gondoljuk vég9g, hogy mind a Nagaszakira, mind a Hirosimára ledobott atombomba jóvel erősebb  volt a csernobili robbanásnál, még sem volt ott soha halálzóna és a mai napig élnek ott emberek... ;)
Úgy is néznek ki. Róluk mintázzák a manga szereplőket.  ;D

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:Tudomány/technika
« Válasz #18 Dátum: 2008. Május 19. - 09:48:58 »
Lehet, hogy Csernobilt felfújták, de a környezetvédelemmel semmi baj. Az energiatermelést kéne inkább átállítani megújúló energiaforrásokra, azok nem szennyezik a környezetet és balesetet se igen okoznak. (bár lehet, hogy néhány hülye madár nekirepül egy szélkeréknek ;D)

Az Egely-kerék alapja nagyon is valós. Az, hogy kitaláltak csomó felturbózott ugyanilyet, az már más. Hasonló eszközzel szokták bizonyítani a bioenergiát. De ez már ezotéria.

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:Tudomány/technika
« Válasz #19 Dátum: 2008. Május 19. - 10:47:01 »
Az Egely-kerék alapja nagyon is valós.
Nagyon. A villámlás meg Isten haragja.
Idézetet írta: Sámson doki
Na most, gondoljuk vég9g, hogy mind a Nagaszakira, mind a Hirosimára ledobott atombomba jóvel erősebb  volt a csernobili robbanásnál, még sem volt ott soha halálzóna és a mai napig élnek ott emberek...
Ezt honnan vetted? "Nearly thirty to forty times more fallout was released than Hiroshima." (forrás)
Idézetet írta: Sámson doki
Haltak is meg, de nem több tízezren, ahogy azt állították, hanem néhány csak tucat ember.
Azt hiszem, erre a jelentésre gondoltál. 134 ember halt meg egyértelműen a katasztrófa miatt, 4000 pedig a sugárfertőzés miatti rák áldozata (nem, ez nem a rák összes áldozata (az 100000), hanem amennyivel nőtt a rákban meghaltak száma).

Én egyébként nem ellenzem az atomerőműveket, én úgy gondolom, hogy Csernobilban is emberi mulasztás történt.
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?