Szerző Téma: OFF  (Megtekintve 982266 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #14860 Dátum: 2013. Augusztus 31. - 23:27:58 »
Jó.  :)

Mero

  • Thanos
  • ****
  • Hozzászólások: 4775
  • Főállású szülői példakép
Re:OFF
« Válasz #14861 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 09:17:32 »
Lakcim : Access Denied - Directive 5 Biometrikus Információ  Pszichológia Profil : -Cinikus -Szarkasztikus -Marháranagyonvicces (-nek hiszi magát ) Szuper Képesség :Bárkit, bárhol, bármikor felidegesíteni 5 percen belül

kzoli

  • Sakál
  • ***
  • Hozzászólások: 1282
Re:OFF
« Válasz #14862 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 10:25:10 »
Nem találtam megfelelő topic-ot,így hát ide írom azt,amit szeretnék.
Nem vagyok egy csillagos ötösös helyesen író,de amit itt is tapasztalok (egyébként a Facebook,az egy katasztrófa!),az szörnyű!
Szinte minden második-harmadik hozzászólás hemzseg a helyesírási hibáktól! Pedig ott van a helyesírás-elemző-javító a hozzászólásokkor! Vagy lusták a delikvensek vagy látják,hogy ott a hullámos piros aláhúzás,de nem tudják ez után sem,hogy miben hibáztak. Borzasztó! Nyelvtanórán nem a szintagma;morféma;fonéma...és stb. dolgokat kéne tanítani,hanem elsősorban a szép,magyar helyesírásra kéne oktatni a gyerekeket!! Utána jöhet a szintagma,stb....
Csak megjegyzésként: a főnökömnek is borzasztó a helyesírása,pedig főiskolát végzett....ami,ugye nem jelenti azt,hogy tud helyesen is írni....


talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #14864 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 12:02:27 »
A sors iróniája, hogy a linkelt cikk is tele van helyesírási/fogalmazási hibákkal. :) (Amúgy kzoli hsz-e is.)

Raisu

  • Traveller
  • ***
  • Hozzászólások: 1344
Re:OFF
« Válasz #14865 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 12:13:16 »
Idézetet írta: Kevin Walker
Hi, pot! This is kettle. You're black.

Pedig ez a cikk már a címével bebizonyítja, hogy mekkora szükség van a nyelvtanórára. Btw, én úgy emlékszem, hogy mondattant, morfológiát és hasonlókat csak felső tagozatban/gimnáziumban tanítanak, amikor a tanárok már elvárhatják a gyerekektől, hogy tudnak helyesen írni. Mert mondjuk alsó tagozatban megtanították nekik a szabályokat. Igazából a legnagyobb probléma az, hogy a magyartanárok inkább az irodalmat preferálják, a nyelvtannal meg nem foglalkoznak annyit, mert az unalmas, nem köti le a gyerekeket stb. Aztán később majd szívnak a diákok, mert rájönnek, hogy sokkal nagyobb hasznát vennék a helyesírásnak, mint annak, hogy tudják, hogy XY feltehetőleg mit gondolt, amikor Z verset írta.

(Hm... a Brothers & Sisters írói mintha felcserélték volna a szerepeket a szólásban...)
« Utoljára szerkesztve: 2013. Szeptember 01. - 12:23:39 írta Raisu »

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #14866 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 12:20:07 »
Sajnos tökéletesen egyetértek. A magyartanárok az irodalom miatt lettek magyartanárok, nem a nyelvtan miatt. Aztán, ha kimarad a nyelvtan tanítás, a nyelvtanulás igazi szívás lesz.

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #14867 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 13:24:20 »
Erről hallottál ?     

http://webhir.com/60_jovore-kiveszik-a-tanmenetbol-a-nyelvtan-orat.html?fb_action_ids=669519109743564&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22669519109743564%22%3A563561823666291}&action_type_map={%22669519109743564%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]
Amikor ezt először olvastam valahol, azt hittem, csak vicc. :o Komolyan, ennyire hülyék nem lehetnek... Pont általános iskolában lenne a legfontosabb dolog a nyelvtan oktatása a helyesírás miatt. Persze, baromi unalmas óra, nekem is az volt (pedig jó voltam belőle mindig), de ettől még nagyon hasznos, az ember egész életére kiható dolog.

Nem vagyok egy csillagos ötösös helyesen író,de amit itt is tapasztalok (egyébként a Facebook,az egy katasztrófa!),az szörnyű! Szinte minden második-harmadik hozzászólás hemzseg a helyesírási hibáktól! Pedig ott van a helyesírás-elemző-javító a hozzászólásokkor! Vagy lusták a delikvensek vagy látják,hogy ott a hullámos piros aláhúzás,de nem tudják ez után sem,hogy miben hibáztak. Borzasztó!
Egyetértek, de annyit azért hozzátennék, hogy egy fórum, vagy egy facebook hozzászólás nem egy hivatalos dolog, ez lazább környezet, ezért szerintem az emberek kicsit lazán kezelik, még akkor is, ha tudnak helyesen írni. (Persze az más tészta, akinek eleve rossz a helyesírása.) Természetesen igyekszem figyelni itt is a helyesírásomra, de egy fórumos, vagy facebookos bejegyzést nem fogok külön leellenőrizni szövegszerkesztővel. :) Nyilván, ha cikket/esszét/szakdogát/motivációs levelet és egyéb hivatalos dolgokat ír az ember, akkor ott baromira figyel a helyesírásra és a word hibajavítóját is használja.
De például ha egy haverral chatelek, akkor ott a kényelem és a gyorsaság az elsődleges szempont, egy picit a helyesírás rovására. :)
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Comicboy

  • Skorpió
  • ***
  • Hozzászólások: 1567
  • Pókember rajongó
Re:OFF
« Válasz #14868 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 13:50:19 »
Na végre megszabadulunk a nyelvtan órától :taps: :ugral: :ugralhehe:
Hogy én azt mennyire utálom :twisted:

Felesleges, most megyek 9.-be (gimi 1. oszt) és még mindig van nyelvtan óra.
A nyelvtant szerintem csak 5.-ig érdemes tanítani, addig megtanítják az alap dolgokat helyesírás, szabályok stb.Majd 5.-ben a mondatrészeket:alany,állítmány,jelző,határozó
És ezzel el van intézve!

Mert ha belegondolunk innentől kezdve sok a felesleges anyag, alárendelés,mellérendelés.
A nyelv kutatón,magyar tanáron kívül nem sokan veszik hasznát:matematikus,mérnök,újságíró,postás,rendőr...
"A nagy erő nagy felelősséggel jár."

Raisu

  • Traveller
  • ***
  • Hozzászólások: 1344
Re:OFF
« Válasz #14869 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 13:57:48 »
Azért nem eszik azt olyan forrón:
http://hvg.hu/itthon/20130814_Emmi_remhir_hogy_nem_lesz_nyelvtanora

Comicboy: pedig (minden rosszindulat nélkül) a hozzászólásod is bizonyítja, hogy még nyolc év alatt sem sikerül mindenkinek elsajátítania az alapokat. Az meg, hogy egy újságíró nem veszi hasznát, nettó hülyeség. Pont, hogy ők vennék a legnagyobb hasznát. És most ne Lois Lane-ből induljunk ki.  ;D

Comicboy

  • Skorpió
  • ***
  • Hozzászólások: 1567
  • Pókember rajongó
Re:OFF
« Válasz #14870 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 13:59:55 »
Hol van benne hiba :headscratch:

És az újságírónak minek tudnia, hogy az adott mondat amit ír alárendelő vagy mellérendelő?
"A nagy erő nagy felelősséggel jár."

Raisu

  • Traveller
  • ***
  • Hozzászólások: 1344
Re:OFF
« Válasz #14871 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:12:56 »
Hát, a "Na" után kellene egy vessző, a nyelvtanórát, nyelvkutatót és magyartanárt egybe írjuk, a "dolgokat" után szvsz kellene legalább egy kettőspont, vagy valami, amivel elválasztod a felsorolástól, a "9.-be" után, a zárójel mögé szintén kellene egy vessző, és nem tudom, hogy honnan indult ez a baromság, hogy a kettőspont és vessző után nem kell szóköz (rengeteg embernél látom mostanában), de nagyon sürgősen el kellene felejteni. @_@ A mondatvégi írásjelek lehagyását direkt nem említettem, azok gondolom a heves smiley-pakolás miatt maradtak le. :D

És például azért, hogy egyértelműen tudjon fogalmazni. ;)
« Utoljára szerkesztve: 2013. Szeptember 01. - 14:15:41 írta Raisu »

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #14872 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:13:49 »
Azért nem eszik azt olyan forrón:
http://hvg.hu/itthon/20130814_Emmi_remhir_hogy_nem_lesz_nyelvtanora
Na ez megnyugtató, reméljük, hogy tényleg betartják. :)

Comicboy: pedig a nyelvtannak sokkal több helyen veszed hasznád, mint gondolnád. Ha bármilyen hivatalos kérvényt, levelet kell megírnod, vagy ha fősulira/egyetemre mész (ahol esszéket/szakdolit kell írni) akkor alap, hogy ezeket hibátlanul meg tudjad írni. De még az álláskeresésnél is fontos - ha bárhova beküldesz egy helyesírási hibáktól hemzsegő önéletrajzot, vagy motivációs levelet, körberöhögnek.

Ha már újságírók: én az Indexet szoktam olvasgatni, megdöbbentően gyakori a helyesírási hiba, sőt konkrét elírás a cikkekben. Állítólag a kapkodás miatt van, de akkor is nagyon kéne figyelnie erre egy újságírónak.
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Comicboy

  • Skorpió
  • ***
  • Hozzászólások: 1567
  • Pókember rajongó
Re:OFF
« Válasz #14873 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:22:23 »
Azért nem eszik azt olyan forrón:
http://hvg.hu/itthon/20130814_Emmi_remhir_hogy_nem_lesz_nyelvtanora
Na ez megnyugtató, reméljük, hogy tényleg betartják. :)

Comicboy: pedig a nyelvtannak sokkal több helyen veszed hasznád, mint gondolnád. Ha bármilyen hivatalos kérvényt, levelet kell megírnod, vagy ha fősulira/egyetemre mész (ahol esszéket/szakdolit kell írni) akkor alap, hogy ezeket hibátlanul meg tudjad írni. De még az álláskeresésnél is fontos - ha bárhova beküldesz egy helyesírási hibáktól hemzsegő önéletrajzot, vagy motivációs levelet, körberöhögnek.

Ha már újságírók: én az Indexet szoktam olvasgatni, megdöbbentően gyakori a helyesírási hiba, sőt konkrét elírás a cikkekben. Állítólag a kapkodás miatt van, de akkor is nagyon kéne figyelnie erre egy újságírónak.

Tom és mindenki.
Én nem azt mondom hogy az egész nyelvtan haszontalan, nem nem az.
Én azt mondom, hogy a nyelvtant csak 5 évig kéne tanítani.
A helyesírásra valóban szükség van, de a mondatelemzésre nincs.
Senkit nem érdekel, hogy ez a mondat amit most írok az, egyszerű,összetett,mellérendelő,vagy alárendelő mondat.
"A nagy erő nagy felelősséggel jár."

Szilánkmentes

  • Vezér
  • ****
  • Hozzászólások: 2870
  • the Shatterproof !
    • The Proof Report
Re:OFF
« Válasz #14874 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:25:30 »
 :roll:
Van jövő...

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #14875 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:34:20 »
6-11 éves korban egy gyerek nem fogja megtanulni, milyen egy épkézláb mondat. A szókincse jó, ha eléri az ötezret. Ahhoz, hogy normálisan meg tudj fogalmazni egy szöveget, ennek minimum a duplája kell. Ha meg eljutsz felsőoktatásig, és valaha le kell adnod egy 20-200 oldalas anyagot (és akkor ez még egy átlagos kis valami, kutatómunkánál e mögé dobj nyugodtan egy szép nagy szorzót), ahhoz kell egy 20-50 ezres. Arról nem is beszélve, hogy a mondatalkotás a legtöbb embernél szörnyű. Az olyanokba, mint az írásjelek használatának teljes anarchiája, meg jobb nem belemenni. :)

Comicboy

  • Skorpió
  • ***
  • Hozzászólások: 1567
  • Pókember rajongó
Re:OFF
« Válasz #14876 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:35:40 »
talgaby,talgaby....egy 11 éves el tud szánmolni 10000-ig is ;D
"A nagy erő nagy felelősséggel jár."

Psycho

  • Fórum Tag Top
  • Zöld Manó
  • ***
  • Hozzászólások: 3184
Re:OFF
« Válasz #14877 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:35:53 »
Idézet
"A magyar nyelv és irodalom tantárgy rendelkezésére álló óraszámot … a kerettanterv a következőképpen kezeli: 9. évfolyamon heti 2 nyelvtan és 2 irodalomórával, 10-12. évfolyamokon pedig heti 1 nyelvtan és 3 irodalomórával számol" – idézi a tárca a gimnáziumi kerettantervet.

 :o
Nekünk általánosban és gimnáziumban is heti három irodalom és egy nyelvtan óránk volt ( hozzáteszem, hogy reál osztályba jártam gimiben ). Sajnos... :(

Comicboy

  • Skorpió
  • ***
  • Hozzászólások: 1567
  • Pókember rajongó
Re:OFF
« Válasz #14878 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:38:03 »
Idézet
"A magyar nyelv és irodalom tantárgy rendelkezésére álló óraszámot … a kerettanterv a következőképpen kezeli: 9. évfolyamon heti 2 nyelvtan és 2 irodalomórával, 10-12. évfolyamokon pedig heti 1 nyelvtan és 3 irodalomórával számol" – idézi a tárca a gimnáziumi kerettantervet.

 :o
Nekünk általánosban és gimnáziumban is heti három irodalom és egy nyelvtan óránk volt ( hozzáteszem, hogy reál osztályba jártam gimiben ). Sajnos... :(

 :'( :'( :'(

Nekünk szerencsére 8.-ban csak 1 volt
"A nagy erő nagy felelősséggel jár."

Psycho

  • Fórum Tag Top
  • Zöld Manó
  • ***
  • Hozzászólások: 3184
Re:OFF
« Válasz #14879 Dátum: 2013. Szeptember 01. - 14:41:09 »
Ööö, úgy értettem, hogy sokkal könnyebben elviseltem volna több nyelvtanórát, mint ennyi irodalmat. ( hihetetlenül utáltam )