Szerző Téma: OFF  (Megtekintve 982202 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15160 Dátum: 2013. November 14. - 09:01:30 »
Áh, annyi mindenre írják. Volt már a Biblia mögötti legtöbb példányban elkelt a Harry Potter, a Szürke ötven árnyalata, a Gyűrűk ura…

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15161 Dátum: 2013. November 14. - 09:12:21 »
A lényeges különbség éppen ez.
Biblia mögötti legtöbb példányban elkelt
minden idők legsikeresebb könyve
;)

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15162 Dátum: 2013. November 14. - 09:25:25 »
Ugyanarra mondtam. A Bibliát vallási szövegként tartják inkább számon, mint könyvként. De ha könyv is, tuti nem a regény kategória. Bár az első fele egész jó történelmi fantasy. :D

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15163 Dátum: 2013. November 14. - 10:17:23 »
fel is merült bennem, hogy akkor ezzel most egy tollvonással egyenlőségjelet tettek a Biblia és a Twillight közé??
Nem, hanem > jelet. :)
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15164 Dátum: 2013. November 14. - 11:03:05 »
Nehéz a Bibliáról úgy beszélni, hogy ne kerüljön szóba a vallás. És nem is akarom elvinni abba az irányba a témát. :) Igazából gondolatilag is nehéz elválasztani a katolikus dogmától (direkt írtam katolikust keresztény helyett, mert más irányzatoktól jelentősen kevesebb szélsőséges véleményt [meg alapvetően más hozzáállást] hallok, így rájuk szükségtelenül nem akarom kiterjeszteni a véleményem). Próbálok rá könyvként gondolni, de nem tudok, így aztán nem is érezném helyesnek, ha irodalmilag véleményezném. Passzolnom kell. :)

Ha választanom lehetne, hogy mit vigyek le egy lakatlan szigetre, ha csak egy könyvet vihetnék
Ez az ötlet viszont tetszik! Ti melyik könyvet vinnétek magatokkal egy lakatlan szigetre? :)
Én ezt: Robin Hobb - Mad Ship
Ha a trilógia is belefér a meghatározásba, akkor meg természetesen az egész trilógiát vinném. :)
(Eszembe jutott még a Gyűrűk Ura, abból a megfontolásból, hogy sok tüzet lehetne vele gyújtani. ;D De nem ez volt a téma ;) )

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #15165 Dátum: 2013. November 14. - 11:17:39 »
Hehe. :D De tényleg így van, és nem is kell visszamenni a Bibliáig, van modern példa is: szcientológia. Ha ügyes vagy, még sci-fi íróként is egyházfő lehetsz. :hehe:
Vagy forgatókönyvíróként étkezési tanácsadó.
Lényegében ha nem is tekintünk rá vallási könyvként, csak mint irodalmi gyűjtemény, úgyis kikerülhetetlen, és mindennek az alapja.
Pedig egyszerű szóbeszéden alapszik.
Áh, annyi mindenre írják. Volt már a Biblia mögötti legtöbb példányban elkelt a Harry Potter, a Szürke ötven árnyalata, a Gyűrűk ura…
A lényeges különbség éppen ez.
Biblia mögötti legtöbb példányban elkelt
minden idők legsikeresebb könyve
;)
Olyan ez, mint minden reklám. Besorolják egy kategóriába, és azon belül a legsikeresebb - csak éppen a kategóriát nem kötik az orrunkra. Mint a világbajnok harcosok (harcművészet, boksz), akikről azt hihetnénk, hogy tényleg megvertek mindenkit a világon, pedig lehet (láttam ilyen élőben), hogy egyetlen meccse volt, amit megnyert, csak éppen, ha egyetlen versenyzőt is hozol külföldről, akkor már hirdetheted világbajnokságként a mérkőzést - és az összes nyertest világbajnokként.

Úgy helyes, hogy a világ legolvasottabb könyve a Biblia. A második pedig a Lao Ce-féle Tao Te King.

SwitcX

  • Vendég
Re:OFF
« Válasz #15166 Dátum: 2013. November 14. - 11:20:25 »
Ha lehetne sorozatot, akkor John Connolly "Bird" könyvei, ha csak egyet, Richard Adams: Gesztenye, a honalapító.

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15167 Dátum: 2013. November 14. - 13:27:42 »
Úgy helyes, hogy a világ legolvasottabb könyve a Biblia. A második pedig a Lao Ce-féle Tao Te King.
Vagy a Korán. Vagy Mao vörös könyvecskéje. Ezt nem lehet pontosan megbecsülni. Mindenesetre azokról, amiket igen, itt egy érdekes lista.
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15168 Dátum: 2013. November 14. - 13:45:35 »
A Bibliát vallási szövegként tartják inkább számon, mint könyvként.
Ez a lényeg, Gaby jól megfogalmazta. Vallási szövegként nem mérhető össze a szépirodalmi vagy szórakoztató művekkel. Az emberek más indíttatásból veszik a Bibliát és máshogyan is tekintenek rá a vallás miatt. A vallásos embereknél ez kvázi kötelező háztartási tartozék, ami (hál' Istennek) nem mondható el a Twilightről. :)
Szerintem vallási szövegeket csak más vallási szövegekkel érdemes összemérni, ha már rangsorolni akarunk, de szerintem még így is a Biblia áll az élen a Föld legelterjedtebb vallásának alapkönyveként.

Pedig egyszerű szóbeszéden alapszik.
Igen, de a mélyen vallásos emberek a Bibliában leírtakat tényként kezelik. Számukra ez egy hiteles történelemkönyv, aminek minden szavát igaznak tartják, a leírt eseményeket pedig megtörtént történelmi tényeknek.

Idézet
Mint a világbajnok harcosok (harcművészet, boksz), akikről azt hihetnénk, hogy tényleg megvertek mindenkit a világon, pedig lehet (láttam ilyen élőben), hogy egyetlen meccse volt, amit megnyert, csak éppen, ha egyetlen versenyzőt is hozol külföldről, akkor már hirdetheted világbajnokságként a mérkőzést - és az összes nyertest világbajnokként.
Na igen, ez elég nevetséges. De azért a világbajnokságok között is van rangsor, nem? Nyilván akit bemondanak a tv-ben, híradóban, vagy neves sportújságokban cikkeznek hogy világbajnok lett egy rangos sportágban, azt inkább elhiszem, mintha marika néni mesélné a piacon hogy a pistabá fia vb-t nyert egy noname versenyen amiről kb senki sem hallott.
Azt meg egyenesen szánalmasnak tartom, amikor 3-4 éves kisgyerekeket eresztenek össze versenyezni küzdősportban, és a győztest világbajnoknak hirdetik....
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15169 Dátum: 2013. November 14. - 13:57:45 »
De azért a világbajnokságok között is van rangsor, nem?
Sportága válogatja. Cselgáncsban mintha lenne, de például bokszban annyira nincs, hogy egy időben egy súlycsoporton és akár egy országon belül is lehet négy-öt teljesen legális és elismert világbajnok.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15170 Dátum: 2013. November 14. - 14:00:23 »
Hát én akkor, ha azt írják ki, hogy "Minden idők legnagyobb példányszámban eladott paranormális romantikus regénye!", eszembe se jutott volna tető alá hozni a kettőt. De szerintem ezt sejtetted te is.  ;)
Pedig egyszerű szóbeszéden alapszik.
Pont ezért nagyszerű, képzeld el, ha a magyarok tudnának ilyen komoly írásos és történelmi emléket felmutatni. Így is nagy a pofánk, szerintem akkor a turbómagyarok már rég háborúba indultak volna az USA ellen.
Igen, de a mélyen vallásos emberek a Bibliában leírtakat tényként kezelik. Számukra ez egy hiteles történelemkönyv, aminek minden szavát igaznak tartják, a leírt eseményeket pedig megtörtént történelmi tényeknek.
Nincs is ezzel semmi baj, így önmagában, se másoknak, se maguknak nem ártanak vele.
A problémák ott kezdődnek, amikor nem maguk néznek utána a dolgoknak, nem maguk olvassák el, hanem csak valaki megmondja nekik, hogy ezt és ezt így kell értelmezni, és ezt kell csinálnod.  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2013. November 14. - 14:05:11 írta Todd »

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #15171 Dátum: 2013. November 14. - 14:03:56 »
bokszban annyira nincs, hogy egy időben egy súlycsoporton és akár egy országon belül is lehet négy-öt teljesen legális és elismert világbajnok.
Igen, mert csinálnak különböző sportklubokat, szakosztályokat, és azok csak egymással versenyeznek, a másik szakosztállyal nem. Így lehet az, amit írtál.

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15172 Dátum: 2013. November 14. - 14:09:37 »
Nincs is ezzel semmi baj, így önmagában, se másoknak nem ártanak vele.
A problémák ott kezdődnek, amikor nem maguk néznek utána a dolgoknak, nem maguk olvassák el, hanem csak valaki megmondja nekik, hogy ezt és ezt így kell értelmezni, és ezt kell csinálnod.  ;)
Hova sorolnád itt a creationist-eket, akik szerint az evolúció egy elmélet (és tévesen használják az "elmélet" szót), illetve azokat, akik ellenzik, hogy a biológiának ezt a részét tanítsák az iskolákban?

zozi56

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 7415
  • Őrszem
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15173 Dátum: 2013. November 14. - 14:13:55 »
A szellemileg visszamaradottak közé. De a kreacionozmusban való hit és az evolúció elfogadása ortogonális dolgok.
Man is mortal, and doomed to death and failure and loss.
This lies beyond our comprehension - why do you not despair?

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15174 Dátum: 2013. November 14. - 14:16:28 »
Nincs is ezzel semmi baj, így önmagában, se másoknak, se maguknak nem ártanak vele.
Addig nincs, amíg a hit át nem csap egy túlzott vallási fanatizmusba. De ha már a józan ész helyett is a vallási szabályok diktálnak, az akár tönkre is teheti a családot.
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15175 Dátum: 2013. November 14. - 14:29:03 »
A saját világnézeteink erőszakos ráerőszakolása másokra semmilyen körülmények között nem tűnik elfogadhatónak se pro, se kontra.
Persze itt a második pontban arról van szó, hogy ő érzi úgy, hogy az ő nézeteit sértik bizonyos dolgok az oktatásban, amik egyfelől nem is feltétlen zárják ki egymás létezését (mint ahogy azok a rohadt dínók se...), másfelől azért nekem se okozott olyan komoly traumát az evolúcióról való tanulás, elképzelhető, hogy más értelmesen gondolkozó gyerekek is fel tudják ezt dolgozni.
Azzal meg, hogy a 80 éves Bözsi néni otthon a tanyán úgy érzi, hogy a földet 6 nap alatt teremtették, hát, amíg nem szervez tüntetéseket emiatt... Mellesleg nem hiszem, hogy ezen fog múlni az üdvössége, vagy hogy mennyire jó ember is ő.
A szellemileg visszamaradottak közé.
A rövid de lényegre törő válasz.  ;D Egyetértek.
Addig nincs, amíg a hit át nem csap egy túlzott vallási fanatizmusba. De ha már a józan ész helyett is a vallási szabályok diktálnak, az akár tönkre is teheti a családot.
Ezeknek tudnám idézni sokat, hogy "A törvény van az emberért, és nem fordítva".
« Utoljára szerkesztve: 2013. November 14. - 14:47:08 írta Todd »

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15176 Dátum: 2013. November 14. - 14:45:01 »
A szellemileg visszamaradottak közé. De a kreacionozmusban való hit és az evolúció elfogadása ortogonális dolgok.
Oké, így is lehet értelmezni. :) Én azt tettem fel, hogy a kettő között nagyon is egyenes, de egyirányú logikai összefüggés van, mert a kreacionizmus elvével magyarázzák azt, hogy az evolúció miért nem elfogadható.
A következő lépés, az "ilyen sületlenséget ne tanítsanak a gyerekemnek" kezdeményezések már a közösségben lévő egyének lehetőségeket korlátozzák. A példa szerintem jól mutatja, hogy a kreacionizmus gondolatát nem kell másnak elültetnie a fejekben, saját meggyőződésből is árthatsz, ha nem is magadnak, de másoknak igen. Persze itt a következő gondolat az, hogy ez a hozzáállás mennyire extrém, vagy átlagos magukban a kreacionista egyéneknél.

Persze itt a második pontban arról van szó, hogy ő érzi úgy, hogy az ő nézeteit sértik bizonyos dolgok az oktatásban, amik egyfelől nem is feltétlen zárják ki egymás létezését, másfelől azért nekem se okozott olyan komoly traumát az evolúcióról való tanulás

Éppen erre az ellentétre akartam kihegyezni a mondandómat. Pontosabban arra, hogy betű szerint véve a 6 nap és az evolúció kizárja egymást. Nem azokra gondolok, akik a Biblia szellemiségét veszik magukhoz, hanem azokra, akik a konkrét betűit tartják mindenek felett valónak. :) Érdekességképpen, a fizika tanárom keresztény és teljesen hitelesen tudja integrálni a tudományos és vallási szemléletet.

Idézet
Azzal meg, hogy a 80 éves Bözsi néni otthon a tanyán úgy érzi, hogy a földet 6 nap alatt teremtették, hát, amíg nem szervez tüntetéseket emiatt... Mellesleg nem hiszem, hogy ezen fog múlni az üdvössége, vagy hogy mennyire jó ember is ő.
Amíg nem szervez tüntetéseket. :) Utána átkerül a "saját világnézeteit ráerőszakolja másokra" dobozba. ;)

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15177 Dátum: 2013. November 14. - 14:57:00 »
Éppen erre az ellentétre akartam kihegyezni a mondandómat. Pontosabban arra, hogy betű szerint véve a 6 nap és az evolúció kizárja egymást. Nem azokra gondolok, akik a Biblia szellemiségét veszik magukhoz, hanem azokra, akik a konkrét betűit tartják mindenek felett valónak. :) Érdekességképpen, a fizika tanárom keresztény és teljesen hitelesen tudja integrálni a tudományos és vallási szemléletet.
Náluk már az érdekes, hogy melyik betűket tartják olyan fontosnak? Mert ők konkrétan már csak egy fordítást látnak, az eredeti verzióban pedig azok a bizonyos napok korszakoknak is fordíthatóak.
Értelmesebb embereknél amúgy ez nem szokott problémát okozni. A  MTA Központi Fizikai Kutatóintézet Szilárdtestfizikai Kutatóintézete volt igazgatója hozzánk jár gyülekezetbe. Több előadást tartott is, meg egyszer voltam is náluk vendégségben (piszok másnapos voltam aznap és nem aludtam semmit).
De pl. anyám is úgy gondolkozik, hogy dinók nem léteztek, mert nincsenek ott a Bibliában (biztos nem maga találta ezt ki). És hiába mondom neki, hogy miért, minden állat fel van sorolva a Bibliában? De a dinó szót amúgy meg keresheti jó sokáig...
De a vallásos embereknek mentségükre legyen mondva, hogy a tudomány is rukkol elő rendszeresen olyan megállapításokkal, amik azt hirdetik, hogy most aztán már tutira bebizonyítottuk, hogy nincs isten, aztán nézek, hogy ennek mégis mi köze van ehhez.
Jól parodizálta ezt a bábel halas rész az Utikalaúzban.  ;D


Jut eszembe, ebben a nagy Keresztény ország, és Isten, Haza, Család, Anyád mentalitás, meg nagy erkölcs és vallástan órák közben most akkor oktatják az evolúciót?

Habár én gusztustalan dolognak tartom, hogy most (ismét) ennyire összemosták a vallást és a politikát, érdekes, egész gyerekekkoromban jól megvoltunk az imaházban politizálás nélkül.
« Utoljára szerkesztve: 2013. November 14. - 15:26:18 írta Todd »

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15178 Dátum: 2013. November 14. - 15:03:31 »
Igen. Csak az amcsik olyan hülyék, hogy ebből állami szintű vérnyákolást csapnak.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15179 Dátum: 2013. November 14. - 15:29:08 »
Már megint az amcsik, ez sok mindent megmagyaráz...  :lol: