Szerző Téma: OFF  (Megtekintve 981904 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15420 Dátum: 2014. Február 15. - 18:48:10 »
Na de mi a gondolatmenet vége? :D Tegyük fel, hogy végtelen hatalmú és intelligenciájú istenként neked kellene eldöntened minden emberről, hogy a halála utáni életben örökké taró boldogságot, vagy végtelen kínzást kapjon (most vonatkoztassunk el a konkrét pokol-mennyország képtől, és tegyük fel, hogy nem számít, hogy az illető hívő-e). Azért azt csak meg tudod ítélni, hogy az adott ember milyen életet élt, nem? Hogy jó, vagy rossz ember?

Ja, az a gondolatmenet vége, hogy nem hiszem, hogy valami univerzális nagy intelligencia eldöntené, hogy meghív-e a fia bulijába, vagy bevág egy kínzótáborba. Számomra az egész elképzelés abszurd. :)

Idézet
Csak hogy konkrét példát hozzak, ott van pl a norvég tömeggyilkos Breivik (eléggé kinyílt a bicska a zsebemben, mikor hallottam, hogy ps3-at követel, mert szegénynek csak ps2-je van a sitten... egyem a szívét...). Róla például eléggé egyértelmű lenne a döntés szerintem. De ugyanígy Hitlerről is, vagy más hasonló alakokról.

Persze, vannak szélsőségek, a normál eloszlás szerint meg főleg. :) Én az alapfeltevéssel nem értek egyet.

Idézet
Egyébként a szürke árnyalataira találták ki a pokol különböző fokozatait (vagyis köreit), vagyis a különböző mértékű bűnök büntetése eltérő mértékű.
Azért megnézném egy ilyen pozícionálás működését... Segít átmenni a vaknak az úton: +1 pont; Vak nem akart átmenni: -1 pont; Jó apa volt: +5 pont; Adót csalt: -20 pont; Megcsalta a feleségét: -50 pont; Utóbbit meggyónta: +50 pont ... ;D ;D Bocsi, számomra ez még mindig abszurd :D

De visszatérve a lényegre: ha elfogadjuk azt hogy Isten és a mennyország létezik, valamint léteznek angyalok is, akkor a logika azt diktálja hogy létezhet pokol és démonok. Hogy kicsit a kínai filozófia alapján közelítsük meg, olyan ez mint a yin és yang.
De abból, hogy elfogadjuk, hogy van isten, még nem következik, hogy a mennyországot is elfogadjuk. Itt akad meg a logika. Illetve itt jön be az, hogy más-más istenképről beszélünk.

Idézet
kifejezetten pesszimista világlátásnak tartom. Tény, hogy sok baj van a világunkkal, de vannak jó dolgok is az életünkben, valamint megvan a lehetőségünk, hogy változtassunk, javítsunk a világon. Mindezek a pokolban nem lennének meg.
Én is a pesszimizmus miatt nem tudom a magamévá tenni. Ha nem hinnék abban, hogy változtathasz (legalább magadon), egy idő után fel sem kelnék az ágyból. Ami rossz dolog, mert nagyon szeretek reggelizni. ;)

Itt már semmin sem lehet csodálkozni.  :hehe:
:hehe:

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15421 Dátum: 2014. Február 15. - 19:07:35 »
Hú, már marha fárazstó lenne mindenkinek egyesével válaszolni.
Alapvetően én az egyházi értékrendet és azokat az embereket akik valóban eszerint élték le az életüket nagyon példaértékűnek tartom. Én nem tartozom ezek közé. De szerintem nem kellene ezeket az értékeket megbolygatni.
És szerintem ezek időtlenek, nem függnek attól, hogy éppen milyen a társadalmi rend.

Most ezt minden sallang mentesen 3 alapvető tételre értem, tízparancsolat, "Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül", és a Jézus új parancsolata "amint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást. "
Jó lenne ebben a témában egy olyan ember véleményét megkérdezni akire igazak ezek a feltételek.

De amúgy pedig végiggondolva a dolgot, igazatok van. Elvégre én nem tartok egy embert értéktelenebbnek, mint magam, amiatt mert meleg. Ugyanúgy lehet hűséges a párjához, mint én.
Bakker, nem lennék Ferenc pápa helyében...  :nemtudom:
Valszeg az ilyen mondataival rendre megizzasztja a vatikánt: "Ki vagyok én, hogy ítélkezzem a melegek fölött?" "Ha egy ember meleg, keresi Istent és jószándékú, akkor ki vagyok én, hogy megítéljem őt?"
http://hvg.hu/vilag/20131211_ferenc_papa_ev_embere_okok
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 15. - 19:17:09 írta Todd »

Kit Walker

  • Kraven
  • ***
  • Hozzászólások: 1673
  • " The Ghost Who Walks. "
Re:OFF
« Válasz #15422 Dátum: 2014. Február 15. - 19:22:17 »

Idézet
kifejezetten pesszimista világlátásnak tartom. Tény, hogy sok baj van a világunkkal, de vannak jó dolgok is az életünkben, valamint megvan a lehetőségünk, hogy változtassunk, javítsunk a világon. Mindezek a pokolban nem lennének meg.
Én is a pesszimizmus miatt nem tudom a magamévá tenni. Ha nem hinnék abban, hogy változtathasz (legalább magadon), egy idő után fel sem kelnék az ágyból. Ami rossz dolog, mert nagyon szeretek reggelizni. ;)

Én nem szoktam reggelizni, lehet, hogy ez a baj?  :hehe:


" Man who looks Phantom in the face will surely die. "  OJS

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15423 Dátum: 2014. Február 15. - 19:25:21 »
Ha tényleg van pokol, akkor mi most ott vagyunk.
Akkor én nem félek a pokoltól, mert itt nekem egészen kellemes.  ;)

Kit Walker

  • Kraven
  • ***
  • Hozzászólások: 1673
  • " The Ghost Who Walks. "
Re:OFF
« Válasz #15424 Dátum: 2014. Február 15. - 19:26:35 »
Ha tényleg van pokol, akkor mi most ott vagyunk.
Akkor én nem félek a pokoltól, mert itt nekem egészen kellemes.  ;)
Akkor te is szeretsz reggelizni?  :brow:


" Man who looks Phantom in the face will surely die. "  OJS

Szilánkmentes

  • Vezér
  • ****
  • Hozzászólások: 2870
  • the Shatterproof !
    • The Proof Report
Re:OFF
« Válasz #15425 Dátum: 2014. Február 15. - 19:27:44 »
Valszeg az ilyen mondataival rendre megizzasztja a vatikánt: "Ki vagyok én, hogy ítélkezzem a melegek fölött?" "Ha egy ember meleg, keresi Istent és jószándékú, akkor ki vagyok én, hogy megítéljem őt?"
http://hvg.hu/vilag/20131211_ferenc_papa_ev_embere_okok

Nagyon sokat segít a felekezeten egy ilyen ember a jelképes élen.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15426 Dátum: 2014. Február 15. - 19:29:42 »
Nagyon sokat segít a felekezeten egy ilyen ember a jelképes élen.
Tökéletesen egyetértek, nagyon hiányzott már egy ilyen vezető, hogy egy kicsit visszaszerezze a katolikus egyház igen megtépázott tekintélyét.
Akkor te is szeretsz reggelizni?  :brow:
Attól függ, feltételezem, most nem feltétlen az evésre gondolsz.  ;D
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 15. - 19:31:19 írta Todd »

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15427 Dátum: 2014. Február 15. - 19:58:44 »
Ja, az a gondolatmenet vége, hogy nem hiszem, hogy valami univerzális nagy intelligencia eldöntené, hogy meghív-e a fia bulijába, vagy bevág egy kínzótáborba. Számomra az egész elképzelés abszurd. :)
Ja, értem. :D

Idézet
Azért megnézném egy ilyen pozícionálás működését... Segít átmenni a vaknak az úton: +1 pont; Vak nem akart átmenni: -1 pont; Jó apa volt: +5 pont; Adót csalt: -20 pont; Megcsalta a feleségét: -50 pont; Utóbbit meggyónta: +50 pont ... ;D ;D Bocsi, számomra ez még mindig abszurd :D
Pedig, ha feltételezzük, hogy Isten intelligenciája végtelen, akkor a matematika a kisujjában van, és simán lepontozza az egész életedet elejétől a végéig, aztán besorol valahova a pontszámaid alapján. Akár még függvényt is illeszt rá. ;D
Egyébként nem tudjuk, hogy egy végtelen tudású és intelligenciájú lény milyen módszertan alapján döntené el, hogy valaki jó vagy rossz életet élt - mivel mindentudó, lehet hogy egyszerűen csak tudná, valamiféle számunkra felfoghatatlan logika alapján.

Idézet
De abból, hogy elfogadjuk, hogy van isten, még nem következik, hogy a mennyországot is elfogadjuk. Itt akad meg a logika. Illetve itt jön be az, hogy más-más istenképről beszélünk.
Igen. Illetve attól függ mennyire vagy vallásos. Ha mélyen hiszel, akkor abszolút valóságnak tartod Istent, ezzel együtt elfogadod, hogy az egyház, iletve a vallási szövegek Isten tanításait és utasításait tartalmazzák, ennek megfelelően minden pont ugyanolyan formában létezik, ahogy a bibliában le van írva. Ha nem vagy mélyen vallásos, akkor jön az, hogy bizonyos dolgokat megkérdőjelezel, kérdéseket teszel fel, kételkedsz. Ha meg ateista vagy, akkor lesz@rod az egészet. ;D
Lényegében ott kezdődik az egész, hogy egy adott vallásról elfogadod-e, hogy a kinyilatkoztatásai és tanai egy (vagy több) felsőbbrendű, esetleg nem evilági lénytől származnak...

Alapvetően én az egyházi értékrendet és azokat az embereket akik valóban eszerint élték le az életüket nagyon példaértékűnek tartom.
Félreértés ne essék, én sem azt mondom, hogy minden pap rossz, meg minden vallás alattomos. Kiábrándultam a katolikus egyházból, de attól még elhiszem, hogy ott is vannak jó emberek. Illetve általánosságban a vallások erkölcsi tanításai a lényegesek, ezek jók (bár nem mindegyik vallásé), viszont az rossz, amikor egyes emberek (és egyházak) saját önző céljaikra használják a vallást, hogy másokat manipuláljanak vele. Nem mentem fel a többi vallást sem, valószínűleg azoknak is megvan a maguk sara, nem csak a katolikusnak.
Részben csodálom a nagyon vallásos embereket, mert tudom, hogy én sosem tudnék annyira odaadóan hithű életet élni - ugyanakkor sajnálom őket, amikor azt látom, hogy a saját vallásaik korlátozzák, butítják, vagy egyenesen agymossák őket.

Idézet
De szerintem nem kellene ezeket az értékeket megbolygatni.
És szerintem ezek időtlenek, nem függnek attól, hogy éppen milyen a társadalmi rend.
Én úgy vagyok vele, hogy vannak időtálló egyetemes értékek, valóban, de vannak olyan értékek is, amik idővel elavulnak, olykor érdemes lenne felülvizsgálni azokat. És minél népszerűbb s elterjedtebb egy vallás, annál nagyobb hatalmat jelent és annál jobban befolyásolja a társadalmi rendet. Persze ez a fejlett országokban már egyre kevésbé igaz, de az elmaradott országokban még nagyon érvényes sajnos. Ezért nem jó, ha egy vallás túl merev, és túl konzervatív. Nem azt mondom hogy minden alapértékét írja át, de legalább vegye észre hogy fejlődik a világ, és próbáljon alkalmazkodni a változásokhoz. Egyszerűen kinyílik a bicska a zsebenben, amikor azt olvasom, hogyaz afrikai elmaradott országokban nem engedi az egyház a gumióvszerek használatát, miközben nagyban tombol az AIDS... Észre kéne venni hogy van tudomány is, és hogy az nem ördögtől való dolog.

Idézet
De amúgy pedig végiggondolva a dolgot, igazatok van. Elvégre én nem tartok egy embert értéktelenebbnek, mint magam, amiatt mert meleg. Ugyanúgy lehet hűséges a párjához, mint én.
:bravo: 

Idézet
Bakker, nem lennék Ferenc pápa helyében...  :nemtudom:
Valszeg az ilyen mondataival rendre megizzasztja a vatikánt: "Ki vagyok én, hogy ítélkezzem a melegek fölött?" "Ha egy ember meleg, keresi Istent és jószándékú, akkor ki vagyok én, hogy megítéljem őt?"
http://hvg.hu/vilag/20131211_ferenc_papa_ev_embere_okok
Hehe, tényleg jó arc. ;D
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15428 Dátum: 2014. Február 15. - 21:20:19 »
Én nem szoktam reggelizni, lehet, hogy ez a baj?  :hehe:
Probléma megoldva, kérem a nobel béke-díjat. :hehe:

Egyébként nem tudjuk, hogy egy végtelen tudású és intelligenciájú lény milyen módszertan alapján döntené el, hogy valaki jó vagy rossz életet élt - mivel mindentudó, lehet hogy egyszerűen csak tudná, valamiféle számunkra felfoghatatlan logika alapján.

Vigyázz, kezdesz közelíteni Ken Ham logikájához... ;D http://debatelive.org/

Idézet
Illetve attól függ mennyire vagy vallásos.
Meg attól, hogy a világon létező többtucat istenből melyikben hiszel. (amelyik jobbakat ígér a szórólapján? ;D Bocsi, ezek a kérdések egyre abszurdabbak, minnél jobban belemegyek.)
Idézet
Lényegében ott kezdődik az egész, hogy egy adott vallásról elfogadod-e, hogy a kinyilatkoztatásai és tanai egy (vagy több) felsőbbrendű, esetleg nem evilági lénytől származnak...
...amit aztán leírt egy ember, majd többtucatszor lefordítottak...
 
Idézet
Illetve általánosságban a vallások erkölcsi tanításai a lényegesek, ezek jók (bár nem mindegyik vallásé)
Azzal nekem sincs problémám, ha magát a filozófiát használják belőle az emberek, mert tényleg vannak benne jó életvezetési/együttélési ötletek (most nem megyek bele abba, hogy gyakorlatilag kifejti a "hogyan ne legyél köcsi másokkal" gondolatot, ami szerintem azért alapból kéne jöjjön egy embernek...), de ezek akkor is érvényesek, ha nem rakjuk köré a "különben isten megbüntet" fantáziát.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15429 Dátum: 2014. Február 15. - 21:51:56 »
Amúgy nagyon kíváncsi vagyok, hogy a vallásos ismerőseim mit fognak szólni az új képregényemhez.  ;D

Idézet
Én úgy vagyok vele, hogy vannak időtálló egyetemes értékek, valóban, de vannak olyan értékek is, amik idővel elavulnak, olykor érdemes lenne felülvizsgálni azokat.
Én alapvetően az időtlen alatt csak azt a hármat értettem, amit említettem. Minden más erőteljesen változó.
Ami egy tökéletes világban tényleg csak ennyi kellene, hogy legyen:

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15430 Dátum: 2014. Február 15. - 22:05:17 »
Vigyázz, kezdesz közelíteni Ken Ham logikájához... ;D http://debatelive.org/
Nem ismerem a fickót. :hehe: Majd egyszer végignézem a videót... :D

Idézet
Meg attól, hogy a világon létező többtucat istenből melyikben hiszel. (amelyik jobbakat ígér a szórólapján? ;D Bocsi, ezek a kérdések egyre abszurdabbak, minnél jobban belemegyek.)
A vicc az, hogy sokszor nem te döntöd el, hanem az, hogy milyen családba/környezetbe születsz. :)
Amúgy ha szórólapozásos alapon menne a dolog, valószínűleg az iszlám lenne a legnépszerűbb vallás. :lol: Totális férfiuralom a nőkkel szemben, a halál után 72 szűz a paradicsomban...  ;D (Igaz, hogy cserébe marha sokat kell hajlongani és imádkozni. :roll: :hehe: )

Idézet
...amit aztán leírt egy ember, majd többtucatszor lefordítottak...
Vagy akár direktben átírtak... :hehe: Jót röhögtem a buddhizmuson, mikor anno esszét írtam belőle. :D
 
Idézet
Azzal nekem sincs problémám, ha magát a filozófiát használják belőle az emberek, mert tényleg vannak benne jó életvezetési/együttélési ötletek (most nem megyek bele abba, hogy gyakorlatilag kifejti a "hogyan ne legyél köcsi másokkal" gondolatot, ami szerintem azért alapból kéne jöjjön egy embernek...), de ezek akkor is érvényesek, ha nem rakjuk köré a "különben isten megbüntet" fantáziát.
Pontosan. Mondjuk így a téma kapcsán eszembe jutott egy doksifilm az Amish-okról, ami rendesen kivágta nálam a biztosítékot... Azok a közösségek tipikus példák arra, hogy a túlzott vallásosság milyen hülyeségekhez vezethet... :roll:

Amúgy nagyon kíváncsi vagyok, hogy a vallásos ismerőseim mit fognak szólni az új képregényemhez.  ;D
Az attól függ. Lesz benne templomi melegházasság? ;D

Idézet

Tömör és velős. :D
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15431 Dátum: 2014. Február 15. - 22:13:26 »
Idézet
Az attól függ. Lesz benne templomi melegházasság? ;D
Hallgatok, mint a sír, mert nem akarok spoilerezni, de nem a meleg témával kapcsolatos.
De páran már az akt rajzaimon is kiakadtak, ez pedig határozottan merészebb lesz.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 15. - 22:15:02 írta Todd »

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15432 Dátum: 2014. Február 15. - 22:17:02 »
A vicc az, hogy sokszor nem te döntöd el, hanem az, hogy milyen családba/környezetbe születsz. :)
De...amint megtanulsz saját véleményt alkotni. :)

Idézet
Nem ismerem a fickót. :hehe: Majd egyszer végignézem a videót... :D
Én jót szórakoztam rajta.

Idézet
a halál után 72 szűz a paradicsomban...  ;D
Szegények. Szerintem jobban járnának pár olyannal, aki már tud pár érdekességet.

Idézet

My thoughts exactly.

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15433 Dátum: 2014. Február 15. - 22:28:04 »
De...amint megtanulsz saját véleményt alkotni. :)
Oké, elfelejtettem hozzátenni, hogy "és ha mélyen vallásos családba születsz.":D Ha laza, liberális neveltetést kap az ember, akkor tényleg ő dönti el, de egy erősen vallásos közegben úgy berögzülhet a neveltetés, hogy az egy életre szól.

Idézet
Szegények. Szerintem jobban járnának pár olyannal, aki már tud pár érdekességet.
Pont ezen viccelődött Jeff Dunham is a bábjaival. ;D

A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15434 Dátum: 2014. Február 15. - 22:31:09 »
Idézet
Ha meg ateista vagy, akkor lesz@rod az egészet. ;D
Ez mondjuk nincs így, az ateista az az istentagadó, akire te gondolsz az szimplán nem vallásos, marha nagy különbség.
Az igazi ateistának lételeme a kötekedés, a mások lebeszélése a vallásról, olyan, mint egy inverz jehovista.  ;D
Amíg nem találkoztam ilyen emberekkel, nekem ez totál abszurd dolognak tűnt, elvégre miért fontos valakinek valaminek a tagadása??
A vicc az, hogy sokszor nem te döntöd el, hanem az, hogy milyen családba/környezetbe születsz. :)
Én mondjuk pont úgy érzem, hogy a vallásos neveltetés, meg a gyülekezet marha sokat tett hozzá a gyerekkoromhoz. Mondhatni a gyülekezet volt az egyetlen olyan közeg, ahol úgy éreztem elfogadnak olyannak, amilyen vagyok, ott senki sem b/szogatott.
Fájó dolog, hogy azóta ez a közeg egy politikai nyomás alatt alló kétszínű társaság lett...
Már nincsen istentisztelet a gonosz liberálisok, meg a hanyatló nyugat emlegetése nélkül.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 15. - 22:35:56 írta Todd »

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15435 Dátum: 2014. Február 15. - 22:44:35 »
Én azt hittem, hogy mindenki ateista, aki nem hisz semmilyen vallás istenében/istennőjében/akármijében. :headscratch: De ha "szimplán nem vagy vallásos", azzal szintén megtagadod a vallások isteneit, szóval én olyan nagy különbséget nem látok. :headscratch: illetve értem a gondolatmenetet, hogy az ateista lényegében a "szimplán nem vallásos ember" aktivista formája, de ettől még nem érzem indokoltnak az eltérő fogalomhasználatot. Ennyi erővel az ateista a nem vallásos emberek bunkó, kötözködő formája. :hehe:

Amíg nem találkoztam ilyen emberekkel, nekem ez totál abszurd dolognak tűnt, elvégre miért fontos valakinek valaminek a tagadása??
Feltételezem, hogy azért, mert veszélyesnek tartják a vallásokat. A keresztény egyház is azért riogatja a nem hívőket a pokollal, mert a saját pozícióit próbálja erősíteni. Az egyház számára a "hitetlenek" a veszélyesek.

Idézet
Én mondjuk pont úgy érzem, hogy a vallásos neveltetés, meg a gyülekezet marha sokat tett hozzá a gyerekkoromhoz. Mondhatni a gyülekezet volt az egyetlen olyan közeg, ahol úgy éreztem elfogadnak olyannak, amilyen vagyok, ott senki sem b/szogatott.
Elhiszem, sőt, el is fogadom, hogy egészséges mértékben a vallásos közeg jó is lehet. (Amíg nem nyomják el a gondolkodás jogát.)

Idézet
Fájó dolog, hogy azóta ez a közeg egy politikai nyomás alatt alló kétszínű társaság lett...
Már nincsen istentisztelet a gonosz liberálisok, meg a hanyatló nyugat emlegetése nélkül.
Na ez a másik ok, amiért nem csípem a papokat, illetve nem járok templomba.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 15. - 22:50:19 írta Tom Fireheart »
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15436 Dátum: 2014. Február 15. - 23:12:41 »
Ha laza, liberális neveltetést kap az ember, akkor tényleg ő dönti el, de egy erősen vallásos közegben úgy berögzülhet a neveltetés, hogy az egy életre szól.

Nem értek egyet. Azon múlik, hogy az egyén felteszi-e magának azokat a kérdéseket, amik eredményeképpen saját világnézetre tesz szert. És ez a világnézet természetesen lehet az is, hogy csatlakozik egyik vagy másik vallási irányzathoz, vagy ateista lesz, vagy simán agnosztikus. A mondatodból nekem úgy jött le, hogy szerinted ez a vallási nevelés "mélységétől" függ. Szerintem nem. Egyszerűen vannak olyanok, akik nem teszik fel maguknak azokat a kérdéseket, amik rávezetnék őket arra, mit gondolnak helyesnek/hol érzik jól magukat. Példának hoznám fel George Carlint, Ricky Gervais-t, Bill Mahert, ők mind keresztény környezetben nőttek fel és mi lett belőlük. :)

Idézet
Pont ezen viccelődött Jeff Dunham is a bábjaival. ;D
Still, point made. ;)

Az ateista és a "nem vallásos" nagyon nem ugyanaz. A "nem istenhívő" már közelebb van hozzá, de még mindig... Ennyivel nem tagadod meg a vallások isteneit, csak te nem követed őket. Analógia(kicsit stretching, de talán még belefér): nem azt mondod, h nincs barátok közt, csak azt h te nem nézed, mert neked nem tetszik.
A másik fogalom az agnosztikus, amit nagyjából így lehet leírni: "nem tudom, mert még nem láttam bizonyítékot rá, és őszintén szólva szerintem nem létezik isten, de, ha mutatsz bizonyítékot, nem zárkózom el"

Tom Fireheart

  • Fórum Tag
  • Pókfej
  • ***
  • Hozzászólások: 5411
Re:OFF
« Válasz #15437 Dátum: 2014. Február 15. - 23:45:03 »
Nem értek egyet. Azon múlik, hogy az egyén felteszi-e magának azokat a kérdéseket, amik eredményeképpen saját világnézetre tesz szert. És ez a világnézet természetesen lehet az is, hogy csatlakozik egyik vagy másik vallási irányzathoz, vagy ateista lesz, vagy simán agnosztikus. A mondatodból nekem úgy jött le, hogy szerinted ez a vallási nevelés "mélységétől" függ. Szerintem nem. Egyszerűen vannak olyanok, akik nem teszik fel maguknak azokat a kérdéseket, amik rávezetnék őket arra, mit gondolnak helyesnek/hol érzik jól magukat.
Hmm... Abban igazad lehet, hogy mindenképp függ az egyéntől is, de szerintem több tényezőtől függ a dolog. Az egyén mellett még függhet a vallás "milyenségétől" is, vagyis, hogy az egyén mennyire éli meg pozitívan a neveltetést. Nyilván aki tragédiaként éli meg a gyerekkorát, az hajlamosabb elszakadni a vallástól, mint aki pozitívan élte meg a nevelést. Illetve (az amish-okról jutott eszembe) bekapcsolnék még egy tényezőt: az adott vallási közösség kulturális szintjét, szociális lehetőségeit. Ahol a közösség tagjai tanulatlanok, elmaradottabb, ott könnyebb igában tartani őket a vallással.

Idézet
Az ateista és a "nem vallásos" nagyon nem ugyanaz. A "nem istenhívő" már közelebb van hozzá, de még mindig... Ennyivel nem tagadod meg a vallások isteneit, csak te nem követed őket. Analógia(kicsit stretching, de talán még belefér): nem azt mondod, h nincs barátok közt, csak azt h te nem nézed, mert neked nem tetszik.
Ahha, értem. Csak én a keresztény vallásból indultam ki, és ott elvileg bűn, ha nem követed Istent, még ha a létezését el is ismered... Nem? :headscratch: De tény hogy más vallásokban ez biztos nem számít bűnnek.
Bár azt nem értem, hogy ha valaki eljut odáig, hogy elismeri egy isten létezését, akkor miért nem követi? Nem hangzik túl életszerűen, hogy "van egy Isten, akiről elhiszem, hogy végtelen hatalma és tudása van, és végtelenül jó is, kvázi csak jót akar nekem, de ha ellenszegülök akkor agyon**** egy villámmal vag akármi, de csakazért sem követem."

Idézet
A másik fogalom az agnosztikus, amit nagyjából így lehet leírni: "nem tudom, mert még nem láttam bizonyítékot rá, és őszintén szólva szerintem nem létezik isten, de, ha mutatsz bizonyítékot, nem zárkózom el"
Ezt a fogalmat még nem hallottam, de érthető. Ez kb. a bizonytalan szavazó. ;D
A türelem olyan fa, melynek keserű a gyökere, de édes a gyümölcse.

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #15438 Dátum: 2014. Február 15. - 23:48:50 »
Ja, az a gondolatmenet vége, hogy nem hiszem, hogy valami univerzális nagy intelligencia eldöntené, hogy meghív-e a fia bulijába, vagy bevág egy kínzótáborba. Számomra az egész elképzelés abszurd. :)
Valami sci-fi könyvben olvastam - talán Nemere? -, ami elég logikusnak hangzik ebben a témában. Vegyünk néhány magasabb intelligenciájú lényt - legyenek akár földönkívüliek, akár időutazók, vagy akár csak egy jégkorszak, vagy bármi után bunkerben "átmentett" nemzedék, akik a Föld olyan embereivel találkoznak, akik számukra még totálisan barbárok. Alapból jó emberek - ha időutazók, akkor a saját érdekeik is vezérlik őket - valahogy jót kéne tenni az emberiséggel. Bemutatnak néhány "csodát", legyen az bármi, akár egy elemlámpa is, meggyőzik vele az embereket, vagy azok vezetőit, hogy ők istenek, majd olyan útmutatást adnak, amelyet megértenek az akkori félbarbár népek is. "Legyetek jók". Ez nem elég. "Legyetek jók, mert..." és itt kezdődik az, hogy megmutatják, mit gondolnak "jónak" (tízparancsolat) és persze kell egy elrettentés is, hogy miért legyen mindenki jó. A legprimitívebb agyra gondolván a két végletet mesélték el: mennyország és pokol. De mi az a pokol? Hát leírták, hogy milyen szenvedést jelent. Ehhez tökéletesen elegendő volt az ördögök és a forró üst.
Aztán eltűntek, az emberiség meg vallást alapított rá. Az utókor meg ezt kihasználta, ahogy kihasználnak mindig minden hiszékeny embert.

Ha ez így is lett volna, akkor is: a vallás jó dolog. Jó dolog hinni valamiben, valami nálunk magasabban álló dologban. Kicsit mi is ilyenek vagyunk azzal, hogy "hiszünk" a szuperhősökben.

értem a gondolatmenetet, hogy az ateista lényegében a "szimplán nem vallásos ember" aktivista formája
:lol: :lol:
Ahol a közösség tagjai tanulatlanok, elmaradottabb, ott könnyebb igában tartani őket a vallással.
Mármint igében, nem?  :D



Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15439 Dátum: 2014. Február 16. - 00:23:56 »
Hmm... Abban igazad lehet, hogy mindenképp függ az egyéntől is, de szerintem több tényezőtől függ a dolog. Az egyén mellett még függhet a vallás "milyenségétől" is, vagyis, hogy az egyén mennyire éli meg pozitívan a neveltetést.
Nyilván. :) Az már az én határom, hogy nem tudom elképzelni, hogyan nem jut eszébe valakinek előbb-utóbb megkérdőjelezni azt, amiben hisz. Aztán, ha az jön ki, hogy neki ez tök rendben van, logikus és meg tudja védeni az álláspontját, azt nagyon tudom tisztelni. De azt nem, akinek a fejében fel sem merül, hogy el kéne gondolkodnia dolgokon.

Idézet
Csak én a keresztény vallásból indultam ki, és ott elvileg bűn, ha nem követed Istent, még ha a létezését el is ismered... Nem? :headscratch: De tény hogy más vallásokban ez biztos nem számít bűnnek.
Elvileg, de annyira nem mentem bele, hogy ebben biztos legyek. Inkább úgy fogalmaznék, hogy azt is ateistának szokták hívni, akit csak nem érdekel az istenhit gondolata, pedig valaminek a nem jelenléte nem egyenlő a dolog tagadásával.

Idézet
Bár azt nem értem, hogy ha valaki eljut odáig, hogy elismeri egy isten létezését, akkor miért nem követi? Nem hangzik túl életszerűen, hogy "van egy Isten, akiről elhiszem, hogy végtelen hatalma és tudása van, és végtelenül jó is, kvázi csak jót akar nekem, de ha ellenszegülök akkor agyon**** egy villámmal vag akármi, de csakazért sem követem."
Ez nekem se logikus, de az ateista nem mondja, hogy van isten, szóval ez a jelenet nem szokott bekövetkezni. :D

Idézet
Ez kb. a bizonytalan szavazó. ;D
Hát, inkább az, aki nem megy el szavazni.
Valami sci-fi könyvben olvastam ...
Én is hallottam már a történetet régen, akkor is jót bólogattam rá. :)

Idézet
Aztán eltűntek, az emberiség meg vallást alapított rá. Az utókor meg ezt kihasználta, ahogy kihasználnak mindig minden hiszékeny embert.
Sőt, az emberek még akkor is megeszik, amikor a tudomány már meg tudja magyarázni a jelenségeket. :D Elfogadom, hogy az ókorig teljesen hihető magyarázat volt az, hogy az istenek minden reggel felhúzzák a napot az égre és azért van vihar, mert az égisten megharagudott valamiért.  De úgy, hogy már egy jó ideje tudjuk, mitől van nappal és éjszaka, mi az elektromos töltés, hány éve éltek a dínók, stb, már ezek a nézetek elavultak és nem elég jók. :)  Az meg tényleg durva, hogy úgy kell magyarázni az embereknek, hogyan ne legyenek köcsik egymással, hogy megfenyegeted őket valami végtelen szörnyűséggel. Azért alap emberi dolog lenne felfogni, hogy ne bánj úgy egy másik emberrel, ahogyan te sem akarod, hogy bánjanak veled. :)

Idézet
Ha ez így is lett volna, akkor is: a vallás jó dolog. Jó dolog hinni valamiben, valami nálunk magasabban álló dologban.
Még akkor is, ha mindenki látja, hogy mindenkinek ugyanaz a képzeletbeli barátja van...?
Oké, csak a saját példámat tudom felhozni. :) Ha valamiben hiszek, az maga az univerzum, és az, hogy a véletlenek már szinte sorsszerűek tudnak lenni. De ahhoz, hogy az univerzum működjön, nem kell egy isten, aki a háttében nyomogatja a gombokat. Szükségtelen perszonifikálni az univerzumot. :)

Idézet
Kicsit mi is ilyenek vagyunk azzal, hogy "hiszünk" a szuperhősökben.
Azért nem gondoljuk, hogy este az utcán majd Batman fog megvédeni egy támadótól. :) Az általuk közvetített értékekben hiszünk, nem a fürdőgatyás bodybuilderekben.