Szerző Téma: OFF  (Megtekintve 982045 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #15800 Dátum: 2014. Június 18. - 23:38:12 »
Egy tökéletes példa erre a keresztény vallásban, hogy van a "Ne ölj." parancsolat, de mégis rengeteg embert megöltek, akik nem voltak hajlandók megtérni, vagy akiket boszorkánynak, vagy eretneknek mondtak, tehát a vallási vezetők úgy forgatják ki a szabályokat és törvényeket, és olyan kiskapukat találnak ki, amiket csak akarnak.

Tehát csak oda akarok kilyukadni, hogy a fanatizmus egy elég durva dolog, ami igen brutálisan eltorzíthatja az emberek világnézetét.
Ezekkel teljesen egyetértek.

Raisu

  • Traveller
  • ***
  • Hozzászólások: 1344
Re:OFF
« Válasz #15801 Dátum: 2014. Június 19. - 02:17:25 »
Mondjuk azért a buddhizmus történelmét sem kell félteni jó alapos kis szándékos vérfürdőktől. Vallási alapúaktól sem. Mintha lett is volna régen egy olyan ágazat, ami a megvilágosodást a halálos küzdelmekben kereste.
Ezért is tettem hozzá, hogy a jelenlegi formájában nincs vele gondom. Amennyire én tudom, mára már egy egészen békés vallás lett. :D

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15802 Dátum: 2014. Június 19. - 10:26:16 »
Raisu szavaival megintcsak egyetértek. :)

Amúgy az egyik legviccesebb, hogy sokan minden egyes szavát betartják a Bibliának, miközben pl az Újszövetségben az apostoloknak csak egy részének van benn az evangéliuma

Ha a biblia minden szavát betartanád, megölnéd a szomszédod azért, mert vasárnap dolgozik.
Ahogyan elvileg a 'ne ölj' és a 'tiszteld a szomszédod' gondolatok is 'ne ölj meg másik zsidót' értelemben voltak. Más nemzethez tartozót nyugodtan ölhettél. Ennyit a biblia szó szerinti értelmezéséről. ;)

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15803 Dátum: 2014. Június 19. - 14:13:37 »
Hát srácok, nagyon sajnálom, hogy ennyire negatív tapasztalataitok vannak a vallásos emberekről.
Kár, hogy mindig a legszélsőségesebb hangok a legfeltűnőbbek, így hiába normális a vallásos emberek többsége, mégiscsak a negatív észrevétel marad meg.  :roll:
Ahogyan elvileg a 'ne ölj' és a 'tiszteld a szomszédod' gondolatok is 'ne ölj meg másik zsidót' értelemben voltak. Más nemzethez tartozót nyugodtan ölhettél. Ennyit a biblia szó szerinti értelmezéséről. ;)
Ju, te most ugye tudod, hogy alapvetően a zsidó és nem a keresztény vallásról beszélsz?
Utóbbiak ugyanis az újszövetségi tanokat követik, ami "felülírta" a törvényt.

De amúgy ha ez a fő mérce, az tuti, hogy az én vallásom nevében még egyetlen háborút sem indítottak, és máglyán sem égettek el senkit (ellenben a követőit igen).  :lol:
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 19. - 14:19:37 írta Todd »

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15804 Dátum: 2014. Június 19. - 20:07:26 »
Hát srácok, nagyon sajnálom, hogy ennyire negatív tapasztalataitok vannak a vallásos emberekről.

Nem tudom, nekem is szólt-e, én annyit tennék hozzá, hogy nem a vallásos emberekkel van problémám, hanem a vallást, mint ideológiát, nem tudom összeegyeztetni a saját világnézetemmel. Veled, mint vallásos emberrel, soha nem volt összetűzésem. :)

Ju, te most ugye tudod, hogy alapvetően a zsidó és nem a keresztény vallásról beszélsz?
Utóbbiak ugyanis az újszövetségi tanokat követik, ami "felülírta" a törvényt.
Én úgy tudom, hogy a keresztényeknél is valid az ószövetség. :headscratch:

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15805 Dátum: 2014. Június 19. - 20:25:21 »
Eh… nem igazán. Igazán nagyon nem. Inkább egyfajta anekdotagyűjtemény és megalapozza, hogy miért nem kell *síp*akodni a nagyfiúval, mert úgy valagon rúg, hogy három dimenzióval odébb is megérzik.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15806 Dátum: 2014. Június 19. - 20:31:28 »
Nem tudom, nekem is szólt-e, én annyit tennék hozzá, hogy nem a vallásos emberekkel van problémám, hanem a vallást, mint ideológiát, nem tudom összeegyeztetni a saját világnézetemmel. Veled, mint vallásos emberrel, soha nem volt összetűzésem. :)
Elsősorban a többieknek szólt.
Én úgy tudom, hogy a keresztényeknél is valid az ószövetség. :headscratch:
Valid, az ószövetség, de teljesen más korban és körülmények között íródott. Most gondolkozom, hogy lehetne érthetően úgy leírni, hogy ne gabajodjak bele.
Szóval az újszövetség, nem egy retcon, inkább én az emberiség lelki felnőttkoraként értelmezem. A dogmatikával én nem vagyok 100%-ig tisztában (ezt már Spuri tényleg sokkal jobban tudná).
Míg az ószövetség olyan volt, mint egy mai törvénykönyv, amiben minden le van írva, hogy ezt ne tedd, mert ez lesz a büntetése, de ez alapvetően az adott igen kemény közegben okkal volt így. Addig az újszövetség felkínálta mindenkinek (mert addig az ószövetség csak a zsidóságnak szól), hogy saját józan belátása szerint próbáljon békében élni egymással.
Eh… nem igazán. Igazán nagyon nem. Inkább egyfajta anekdotagyűjtemény és megalapozza, hogy miért nem kell *síp*akodni a nagyfiúval, mert úgy valagon rúg, hogy három dimenzióval odébb is megérzik.
Erre én azt akartam írni, hogy történelmi jelentőségből igen-igen fontos az ószövetség a kereszténység számára, de ez így talán sokkal érthetőbb.  :lol: Plusz amúgy a legjava előrevetíti az újszövetségi eseményeket.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 19. - 20:43:51 írta Todd »

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15807 Dátum: 2014. Június 19. - 21:08:26 »
Valid, az ószövetség, de teljesen más korban és körülmények között íródott. Most gondolkozom, hogy lehetne érthetően úgy leírni, hogy ne gabajodjak bele.
Szóval az újszövetség, nem egy retcon, inkább én az emberiség lelki felnőttkoraként értelmezem. A dogmatikával én nem vagyok 100%-ig tisztában (ezt már Spuri tényleg sokkal jobban tudná).
Míg az ószövetség olyan volt, mint egy mai törvénykönyv, amiben minden le van írva, hogy ezt ne tedd, mert ez lesz a büntetése, de ez alapvetően az adott igen kemény közegben okkal volt így.
A közegre nézve megértem, illetve elfogadom, hogy szükség volt rá és az emberek egy időben úgy gondolkodtak, hogy ilyen formában volt értelme megfogalmazni az üzeneteket. A gyakorlatias oldalát (hogyan érd el, hogy az emberek ne mészárolják le egymást) most pont ezért sem vitatom, hanem bennem az az ellentét merül fel, ami az ószövetségi és az újszövetségi istenkép között van. Az egyik haragvó, hisztis, sértődékeny, mindenért megbüntet (néha úgy viselkedik, mint egy óvodás, amikor csapkodja a játékait), míg a másik szeret téged, felvilágosult és segíteni akar rajtad. A kérdésem az, hogy hogyan lesz egy, a kezdetektől tökéletes és végletesen bölcs lényből ez a két teljesen eltérő "személyiség"? Én csak azt a két lehetőséget látom, hogy 1: Isten fejlődik => ez pedig ellent mond annak, hogy tökéletes; 2: nem ugyanarról az Atyáról van szó. Ez esetben melyik a "valódi", illetve mondható-e bármelyik annak?
Persze, ránézhetek történelmi szemmel és észrevehetem, hogy Isten "jelleme" tükrözi azt, ahogyan bizonyos korokban és fejlettségi szinteken gondolni lehet egy hierarchiában feletted álló lényre, vagy egy apafigurára. Ilyenkor megint az a kérdés jön, hogy, ha a biblia annak a megnyilvánulása, ahogyan a kor embere gondolkodik Istenről, akkor hogyan mondhatom, hogy tényleg tőle származik, nem egyes emberek elmélkedése és agyszüleménye?
(Az egészet nem támadásnak vagy kötekedésnek szánom, csakis teljesen hideg logikai érvelésnek és őszintén kíváncsi vagyok, mi sül ki belőle. :))

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15808 Dátum: 2014. Június 19. - 21:15:17 »
Hogyha alapvetően az emberiséget tekinted a gyermekednek, akkor az ember is (mint Isten képére formált lény) másképp neveli a gyerekét ahogyan az felnő.
Lényegében akkor 2000 éve adta meg Isten a gyerekének azt hogy oké, akkor most felnőttél. Ebből is látszik, mennyivel nagyvonalúbb, mint mondjuk én, mert én az emberiséget még most sem tekinteném felnőttnek.  :lol:

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15809 Dátum: 2014. Június 19. - 21:16:45 »
Erre már nagyon régóta megvan a teológia logikai viszontérve, amely szerint Jahve/Úr/Allah mindvégig ugyanaz az idealizált tökéletes lény, ám az emberek gyarlóságukból kifolyólag nem tudták és nem tudják értelmezni a mindenek felettiségét, ezért bizonyos korban és társadalmi körülmények között ilyennek látják, máskor olyannak.
B változat, hogy az öreg eleinte kissé pofozgatta a gyermekeit a helyes irányba, mert állandóan elkódorogtak a morális ingovány útvesztőjében. Aztán amikor előhúzta a jolly jokert a messiás/próféta személyében, akkor kicsit hátradőlt, hogy a kölök/rendészeti megbízott ténykedjen közvetlen ráhatással és új módszerekkel. (Bár Mohamed esetében a jótékony oktatás helyét hajlamos volt átvenni néha az addig-pofozlak-amíg-fel-nem-fogod látásmód…)

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15810 Dátum: 2014. Június 19. - 21:25:37 »
Alapvetően tetszik a logikátok, még átgondolom, hogyan reagál a gondolatvilágommal. :)

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15811 Dátum: 2014. Június 19. - 21:27:53 »
talgaby, néha már már azt hiszem, vallásos vagy.  :lol:

slider78

  • Homokember
  • **
  • Hozzászólások: 964
  • Gépészmérnök
Re:OFF
« Válasz #15812 Dátum: 2014. Június 19. - 21:28:18 »

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15813 Dátum: 2014. Június 19. - 21:30:52 »
Éles váltás.
Hát ez tényleg kész.  :lol:

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15814 Dátum: 2014. Június 19. - 21:36:02 »
talgaby, néha már már azt hiszem, vallásos vagy.  :lol:
Szerintem nehéz úgy kritizálni valamit, hogy nem néz utána egy kicsit az ember.* Plusz fordítóként azt vallom, hogy a Bibliát és a hozzá társuló fő teológiai okfejtéseket ismerni eléggé minimum követelmény. (És még hozzáteszem, hogy ha az ember angol/amerikai dolgokat fordít, a minimális Shakespeare-ismeret is elengedhetetlen.)

*Meg, nos, a vallásokban az a jó, hogy olvasgathatom, milyen marhaságokat talált ki ez a faj az elmúlt párezer feljegyzett évben. Bizonyos szemszögből mulattató tud lenni.

Todd

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 10492
Re:OFF
« Válasz #15815 Dátum: 2014. Június 19. - 22:04:19 »
Akkor ez olyan nálad, mint a konzol.  ;D

kaine

  • Adminisztrátor
  • Pókfej
  • *
  • Hozzászólások: 30559
Re:OFF
« Válasz #15816 Dátum: 2014. Június 19. - 22:12:58 »

slider78

  • Homokember
  • **
  • Hozzászólások: 964
  • Gépészmérnök
Re:OFF
« Válasz #15817 Dátum: 2014. Június 19. - 22:30:09 »

talgaby

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 12327
    • HálóZsák
Re:OFF
« Válasz #15818 Dátum: 2014. Június 19. - 22:43:14 »
Akkor ez olyan nálad, mint a konzol.  ;D
Ööö…
Ide most kéne valami frappánsat mondanom, de… nos, ja. ;D

Ju

  • Pókfej
  • *****
  • Hozzászólások: 5912
Re:OFF
« Válasz #15819 Dátum: 2014. Június 20. - 00:39:39 »
Ez nem tudtam hova tenni:

http://mariasparkle.blogspot.hu/2012/06/and-winner-is.html
:omg:

Gondoltam a női fórumozókra is ;)
Így nem maradtam ki a jóból(?) :lol:

Akkor ez olyan nálad, mint a konzol.  ;D
:lol:
Azt hiszem, néhány év alatt kiismertük tg-t...  ;D